Medycyna dzisiaj zdecydowanie daje większe możliwości powrotu do zdrowia oraz normalnego życia niż dawniej. Praktycznie każdego roku odkrywane są nowe techniki, umożliwiające coraz skuteczniejsze leczenie, coraz większej ilości chorób. Idealnym przykładem jest tutaj astygmatyzm, który dzięki zastosowaniu leczenia laserowego, nie jest już tak straszny jak kiedyś?

Czym jest astygmatyzm?

Na początek warto jednak powiedzieć, kilka słów o tym, co to jest astygmatyzm w Polsce. Otóż astygmatyzm, czyli inaczej niezborność, jest to wada wzroku, w której dochodzi do zaburzenia osi obrotowej oka. Co to dokładniej oznacza? Otóż zazwyczaj wiązka światła wpadająca do oka, kierowana jest przez soczewkę na jeden punkt na siatkówce. W krótkowzroczności punkt skupienia się wiązek promieni światła wypada przed siatkówką, w dalekowzroczności zaś za. W astygmatyzmie natomiast wiązka promienia nie łączy się w jednym punkcie. Ona przechodzi przez dwie różne ogniskowe, które leżą w dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach.

Rodzaje astygmatyzmu

Jakie typy tej wady można wyróżnić u osób cierpiących na astygmatyzm w Polsce? Najczęściej mamy do czynienia z astygmatyzmem rogówkowym, czyli takim, w którym dochodzi do defektu rogówki, polegającego na braku symetrii obwodowej. Czasami występuje także astygmatyzm soczewkowy charakteryzujący się wadą soczewki.

Oczywiście to jeszcze nie wszystko. Wyróżniamy także różne stopnie astygmatyzmu – od lekkiego po bardzo ciężki. Ponadto astygmatyzmowi w Polsce często towarzyszą także inne wady wzroku jak krótkowzroczność oraz dalekowzroczność.

Problem astygmatyzmu

Na czym w zasadzie polega problem astygmatyzmu? Otóż osoby z tą wadą wzroku widzą pewien obszar nieostro. Co ważne – nie pomaga przybliżenie obiektu ani oddalenie się od niego. Jednak podstawowym problemem astygmatyzmu jest to, że czasami nawet i bardzo dobre szkła czy soczewki nie umożliwiają skorygowania wady.

Jak w ogóle wgląda leczenie astygmatyzmu w Polsce i na świecie? Otóż w zależności od rodzaju wady stosuje się szkła cylindryczne, soczewki itd. Warto jednak podkreślić, że każde takie szkła są tworzone indywidualnie do pacjenta i niestety nie zawsze udaje się do końca skorygować wadę za ich pomocą. W związku z tym osoby z astygmatyzmem często ciągle widzą nieostro…

Leczenie astygmatyzmu laserem

Czasami sugerowany jest zabieg operacyjny – jednak on nie jest bardzo często wykonywany. Częściej natomiast leczy się astygmatyzm laserem poprzez wykonanie jednego z dwóch zabiegów – LASIK albo PRK. Na czym polegają te zabiegi?

Zarówno LASIK, jak i PRK to leczenie astygmatyzmu laserem przy pomocy wymodelowania powierzchni rogówki. W tej pierwszej metodzie nie jest jednakże wymagane usunięcie nabłonka, co sprawia, że oko lepiej się goi. Często także stosowne są obydwie metody jednocześnie.

A czy te zabiegi są bezpieczne? Generalnie tak – ryzyko powikłań jest niskie i wynosi około 1%. Pamiętać należy jednak, że ono istnieje i co więcej – że istnieją przeciwwskazania i nie u każdego pacjenta można wyleczyć astygmatyzm laserem

[Głosów:1    Średnia:5/5]