Chomik

Chomiki to idealne zwierzątka domowe dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na posiadanie psa lub kota ze względu na alergię lub nie pozwalają im na to warunki, w jakich mieszkają. Chomiki to urocze gryzonie, które nie sprawiają dużych kłopotów. Są również świetnym pierwszym zwierzątkiem dla dziecka, kiedy chcemy nauczyć go odpowiedzialności.
Należy jednak pamiętać, że są to bardzo delikatne stworzonka i przed zakupem musimy upewnić się czy nasze dziecko jest na tyle duże i potrafi wykazać się ostrożnością, by nie zrobić niechcący gryzoniowi krzywdy. W poniższym tekście przedstawię ile kosztuje chomik i jakie dodatkowe koszty wiążą się z jego utrzymaniem.
Cena samego zwierzątka waha się od 5 do nawet 50 zł w zależności od rasy oraz hodowli. Najlepiej dokonać zakupu, kiedy chomik jest pomiędzy 4 a 7 tygodniem życia, ze względu na łatwość z jaką przywiąże się do nowych właścicieli.
Na kupnie samego zwierzątka nie można jednak poprzestać. Aby gryzoń zadomowił się w naszym mieszkaniu potrzeba kilku dodatkowych gadżetów, które przedstawię poniżej.
Po pierwsze jest to klatka. Klatka dla chomika, ze względu na jego malutkie gabaryty nie musi być duża. Zazwyczaj jej cena wynosi około 70 zł. Jeśli chcemy by nasz mały przyjaciel czuł się jak najlepiej powinniśmy zaopatrzyć go również w domek, w którym mógłby spać. Cena domku wynosi około 15 zł. Kuwetka, która również przyda się w klatce kosztuje około 10 zł. Przybory, dzięki którym gryzoń będzie mógł sprawnie pobierać jedzenie: paśnik i poidło. Ich ceny kolejno wynoszą około 15 i 8 złotych.
Cena karma dla naszego podopiecznego mieści się w przedziale 10 – 16 zł za kg. Trzeba jednak pamiętać, że aby nasz gryzoń był zdrowy należy mieć na uwadze zbilansowanie jego diety.
Chomiki żywią się nasionami, ziołami, owocami oraz warzywami, więc co parę dni należy podawać im kawałek marchewki czy też liść sałaty. Co jednak dla wielu z nas może wydawać się niespodzianką, chomiki do prawidłowego funkcjonowania potrzebują również białka odzwierzęcego, którego można im dostarczać w postaci sera, gotowanego jajka lub larw robaków.

www.ostw.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]