Co to jest parafraza?

Wiedza o tym, czym jest parafraza, jest szczególnie przydatna, kiedy jesteśmy na studiach i musimy napisać prace naukowe. Pojęcie to było wprowadzone i wyjaśnione wcześniej, w szkole, jednak niekoniecznie każdy o tym pamięta. Przypomnijmy więc, co to jest parafraza.
Mówiąc najprościej, jest to powiedzenie lub napisanie czegoś swoimi słowami. Nie jest to dosłowne przytoczenie wypowiedzi czy fragmentu tekstu, ale przeróbka, która może być wzbogacona o jakieś informacje lub być ich pozbawiona, ale ogólny sens tekstu wyjściowego został zachowany. Z parafrazą mamy również do czynienia w przypadku tłumaczenia. Jest ona związana z tak zwanym pośrednictwem językowym. Polega na przeczytaniu lub usłyszeniu jakiegoś tekstu w obcym języku, a następnie napisaniu lub powiedzeniu go w języku ojczystym. Parafrazowanie polega na tym, że nie tłumaczymy tego tekstu dosłownie, tylko przekazujemy najważniejsze informacje i sens, streszczamy go.
Co do wspomnianych wcześniej studiów… Umiejętność parafrazowania jest szczególnie przydatna, kiedy piszemy pracę naukową, ponieważ nie musimy wtedy nieustannie cytować jakichś wypowiedzi. Zamiast cytowania możemy napisać tekst własnymi słowami, co wiąże się z tym, że nie musimy zapisywać go w cudzysłowie lub kursywą. Pamiętajmy jednak, że użycie przypisu również w tym przypadku jest obowiązkowe, gdyż parafrazujemy czyjąś myśl, nie jest to nasz pomysł.
Naprawdę warto wiedzieć, co to jest parafraza. Zwłaszcza, że niemal każda osoba czasem korzysta z tego zabiegu, nie wiedząc, że nosi on taką nazwę.

www.ladychwila.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]