Czym różnią się w samolocie bagaż podręczny i rejestrowany?

Czym różnią się w samolocie bagaż podręczny i rejestrowany?

Wiele osób korzysta z tanich przewoźników lotniczych, aby za rozsądne pieniądze przemierzyć większe połacie Europy. Jako że żaden turysta nie leci z pustymi rękoma, zabiera ze sobą bagaż. Podręczny to taki, który można wziąć ze sobą na podkład samolotu. Rejestrowany – umieszczany jest w luku bagażowym maszyny i dostęp do niego ma się dopiero po wylądowaniu. Na który lepiej się zdecydować?

Bagaż podręczny czy rejestrowany?

O tym, czy lepiej zabrać bagaż podręczny czy rejestrowany, decyduje przede wszystkim czas pobytu  w miejscu docelowym. Jeśli lecisz na krótki, weekendowy city break, wówczas spokojnie zmieścisz wszystkie ubrania i buty na zmianę w jednej torbie sportowej. Jeśli natomiast wybierasz się na dłużej, np. 7-10 dni, wówczas bagaż rejestrowany pozwoli Ci na zabranie znacznie większej ilości garderoby oraz innych niezbędnych rzeczy – chyba, że masz zamiar zakupić wszystko, będąc już na miejscu. Tanie linie lotnicze, podobnie jak i duzi przewoźnicy, nie pobierają żadnych dodatkowych opłat za bagaż podręczny wnoszony na pokład, jednak rejestrowany wymaga osobnej. Jakiej? To już zależy tylko i wyłącznie od przewoźnika – przy każdym jego rejsie powinny znajdować się stosowne informacje o bagażu lotniczym i wysokości opłatach za niego. Warto dodać, że niektóre linie wliczają koszt bagażu rejestrowanego w samą cenę biletu, dzięki czemu możesz wziąć więcej, nie dopłacając!

Jedna torba, a co z laptopem?

Wiele osób decydując się na bagaż podręczny, próbuje upchnąć do niego laptopa. Możliwość obejrzenia filmu lub oddania się wirtualnej rozrywce z pewnością znacznie uprzyjemni wielogodzinny lot! Nie zawsze jednak sprzęt ten musi podróżować wraz z ubraniami, kosmetykami i innymi przedmiotami zabranymi w torbie czy plecaku. Niektóre tanie linie lotnicze, jak Ryanair, a także więksi przewoźnicy– np. polski LOT – umożliwiają zabranie w podróż do dwóch sztuk bagażu podręcznego. Jednak uwaga – czasami stawiają rygorystyczne ograniczenia jego rozmiarów, np. w przypadku wspomnianego LOT-u będzie to jedna sztuka bagażu o wadze do 8 kg i wymiarach 55 x 40 x 23cm, a drugą może być damska torebka lub torba na laptopa – o maksymalnych wymiarach 40 x 35 x 12cm.

Wady i zalety

Niewątpliwą zaletą bagażu podręcznego jest brak oczekiwania na swoją torbę po wylądowaniu oraz posiadanie w zasięgu ręki wszystkiego, co tylko potrzebne. Ostatni zaleta to brak dopłaty. Jednak choć bagaż rejestrowany jest płatny, zabierzesz dzięki niemu znacznie więcej rzeczy i przedmiotów, ponadto dopuszczalne są większe gabaryty oraz waga wynosząca – w zależności od przewoźnika – od 15 do nawet 32 kg! Należy jednak pamiętać, aby zawsze pakować elektronikę na wierzchu – często przy odprawie jest się proszonym o jej dokładne zaprezentowanie służbom.

[Głosów:2    Średnia:3/5]