Nowa, w pełni sprawna bateria do laptopa, powinna umożliwić wygodną pracę na komputerze przez co najmniej kilkadziesiąt minut, a przy wyższej pojemności, nawet przez kilka godzin. Niestety wraz z kolejnymi cyklami ładowania, bateria traci swoją pierwotną pojemność i czas pracy na laptopie, staje się coraz krótszy. W dużym stopniu jest to naturalny proces, któremu w żaden sposób nie jesteśmy w stanie zapobiec. Niewłaściwe obchodzenie się z komputerem, może jednak w znacznym stopniu przyspieszyć ten proces i doprowadzić do szybszego zużycia baterii w laptopie. Czego zatem powinniśmy unikać i o czym powinniśmy pamiętać, by zachować wysoką sprawność baterii przez maksymalnie długi czas?

Ładowanie baterii

Całkowite rozładowanie baterii litowo-jonowych (te, które obecnie stosowane są w większości nowych laptopów) i ładowanie ich do pełnej pojemności, w negatywny sposób odbija się na trwałości znajdujących się w ich wnętrzu ogniw. Dlatego większość nowych laptopów wyposażona jest w specjalny mechanizm, który ostrzega przed zupełnym wyładowaniem baterii lub wręcz to uniemożliwia, a także w mechanizm, który zapobiega ładowaniu baterii do pełna. Jeśli dysponujesz starszym modelem laptopa, musisz po prostu o tym pamiętać. Jeśli będziesz często rozładowywać baterię w laptopie do zera, to bardzo szybko doprowadzisz do jej zupełnego zużycia. Producenci radzą również, by nie ładować baterii do maksymalnej wartości. Wystarczy naładować ją do około 80 procent maksymalnej pojemności.

Niskie i wysokie temperatury

Praca w skrajnych temperaturach to prawdziwe wyzwanie dla każdej baterii litowo-jonowej. Bateria do laptopa wystawiana na działanie wysokich temperatur bardzo szybko utraci swoją naturalną pojemność, ponieważ znajdujące się w jej wnętrzu ogniwa, pod wpływem wysokich temperatur, błyskawicznie się zużywają. Dlatego tak istotne jest zapewnienie dobrej wentylacji sprzętu komputerowego w czasie jego użytkowania. Należy dbać o wentylatory znajdujące się wewnątrz laptopa, a jeśli jest taka możliwość, korzystać również ze specjalnych podkładek zewnętrznych, które pomagają w sprawnym odprowadzaniu ciepła z wnętrza komputera.

Sprawny zasilacz

Prawidłowo ładowana bateria do laptopa powinna służyć nam przez maksymalnie długi, technologicznie wyznaczony przez jej producenta czas. Do tego potrzebny jest jednak sprawny zasilacz. Ładowanie laptopa uniwersalnymi zasilaczami lub tzw. zamiennikami słabej jakości, może powodować problemy z właściwym ładowaniem baterii, a tym samym doprowadzić do jej uszkodzenia lub przyspieszyć proces jej zużycia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]