perfumki

Kompozycje zapachowe są bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Ludzie fascynują się nimi od zawsze. Zapachy docierają do ośrodków w mózgu, gdzie ulokowane są emocje, prawdopodobnie dlatego wpływają na nasze samopoczucie i świadomość. Dodatkowo otuleni zapachem możemy wpłynąć na samopoczucie drugiej osoby.

Perfumy są znane człowiekowi nie od dziś. W starożytnej Mezopotamii oznaczały coś ‚boskiego’, ponieważ podczas obrządków religijnych palono naturalne kadzidła, żywice oraz drzewa. Wierzono, że wraz z wonnym dymem, który się unosi ich modlitwy dotrą do bogów.

Sama nazwa perfumy pochodzi od łacińskiego „per fumum”, co oznacza „przez dym”.
Grasse na terenie Francji jest uznawana za stolicę perfum. Jej okolice słyną z upraw niektórych składników perfum takich jak: róża, kwiaty pomarańczy, jaśmin, mimoza oraz lawenda. Właśnie tam lawendowe pola ciągną się po horyzont.

Narodziny zapachu

Do wyrobu perfum można wykorzystać każdą substancję, która posiada zapach. Dobry wybór i przygotowanie składników ma bardzo duże znaczenie dla efektu końcowego.

Struktura perfum składa się z trzech części, a dokładnie z głowy, serca i głębi.
Na początku wyczuwana jest nuta głowy – jest lekka i bardzo ulotna, działa przez pierwszą godzinę. Nuta serca jest następna, odczuwalna jest przez kolejne dwie godziny. Najcięższą i najtrwalszą częścią zapachu jest nuta głębi, to ona decyduje o tym czy perfumy zostaną z nami na dłużej.

Jak powstały perfumy?

 

Perfumy dziś

W XX wieku perfumy stały się symbolem luksusu i elegancji. Podkreślały również atrakcyjność danej osoby. Nazwy perfum nawiązywały do uczuć i odległych miejsc, a projektanci pracujący ze szkłem zaczęli tworzyć piękne flakony. Świat perfum bardzo szybko połączył się ze światem mody.

Dzisiejszy przemysł perfumeryjny oparty jest głównie na marketingu i badaniach rynkowych. Liczba dostępnych zapachów rośnie z roku na rok. Branża perfumeryjna to też oryginalne i niecodzienne zapachy niszowe, dzięki różnorodności perfum każdy z nas znajdzie perfumy idealne dla siebie.

Przeczytaj też: Badminton – gra dla dzieci

[Głosów:0    Średnia:0/5]