Jaki kask snowboardowy wybrać?

Zastanawiasz się, jaki kask snowboardowy wybrać? Świetnie! Oznacza to, że wiesz, jak ważna jest ochrona głowy w czasie szaleństw na stoku. Wybór odpowiedniego modelu bywa trudny, ponieważ podczas poszukiwań musisz przyjrzeć się wielu kwestiom. Z naszym poradnikiem przejdziesz jednak gładko przez cały proces zakupowy – podpowiadamy, jak krok po kroku wybrać kask na snowboard!

Kask narciarski a snowboardowy – czy czymś się różnią?

Na początek wyjaśnimy podstawową kwestię – podział kasków na narciarskie i snowboardowe to dzieło marketingu. Modele na stok, czyli i na narty, i na deskę, są podobnie zbudowane. Mają nauszniki, warstwę termoizolacyjną, która chroni od chłodu, oraz pochłaniającą wilgoć wyściółkę. Znacznie różnią się jednak od kasków przeznaczonych do jazdy na rolkach albo na rowerze, ponieważ oprócz zabezpieczenia głowy w czasie upadku muszą spełniać jeszcze jedną funkcję – zapewniać komfort termiczny. Ta rozszerzona funkcjonalność pociąga za sobą różnice w konstrukcji.

Kask na snowboard – wybieramy najlepszy!

Kask narciarski powinien gwarantować nie tylko bezpieczeństwo, ale też wygodę. Nawet najdroższy, napakowany nowoczesnymi technologiami model nie spełni swojego zadania, jeśli będzie Cię uwierał albo uciskał czy przesuwał się na głowie. Z powodu doskwierającej niewygody z pewnością nieraz zrezygnujesz z założenia go.

kask

Najlepszy, czyli bezpieczny

Podczas poszukiwań kasku na snowboard uważnie czytaj metki. Znajdziesz na nich informacje, czy upatrzony model spełnia normy bezpieczeństwa, które potwierdza się w szczegółowych testach. Każdy projekt, zanim trafi na sklepowe półki, poddawany jest bowiem symulacjom wypadków na stoku. Specjaliści testują podczas nich wytrzymałość pasków i zapięć, twardość skorupy i efektywność amortyzacji wstrząsów.

Na polskim rynku podstawą jest norma CE EN 1077. Warto jednak wybrać kask spełniający bardziej rygorystyczne standardy, na przykład amerykańskie ASTM 2040. Jeśli model, który wpadł Ci w oko, nie ma żadnego atestu, zrezygnuj z jego zakupu.

Pełny czy 3/4?

Na rynku znajdziesz dwa rodzaje kasków snowboardowych: pełne i 3/4. Kaski pełne chronią całą głową, łącznie z karkiem, uszami i szczęką, często też wyposażone są w zastępujący gogle wizjer. Dzięki temu, że zapewniają większe bezpieczeństwo niż modele 3/4, wybierają je riderzy zaawansowani i wyczynowi, którzy na stoku rozwijają znaczne prędkości i szukają trudniejszych tras lub uwielbiają akrobacje w snowparkach.

W kasku typu 3/4 twarda skorupa znajduje się tylko na obszarze czaszki, a uszy chroni miękka osłona. Modele tego typu przeznaczone są głównie dla snowboardzistów, którzy lubią rekreacyjną, niezbyt agresywną jazdą. W razie upadku nie zapewniają tak kompleksowej ochrony, jak pełne, ale za to gwarantują szersze pole widzenia. Są także lżejsze i tańsze.

snowboard skoki

Hardshell czy inmould?

Każdy kask snowboardowy składa się z dwóch warstw – twardej skorupy zewnętrznej oraz miękkiej warstw wewnętrznej, która absorbuje siłę uderzenia. Poszczególne modele różnią się sposobem łączenia tych warstw.

  • Kaski inmould – obie warstwy zostają ze sobą ściśle połączone poprzez wstrzyknięcie sprężystej pianki EPS do skorupy. Dzięki temu zmniejsza się waga całej konstrukcji, ale pogarsza wentylacja, ponieważ pomiędzy warstwami nie można utworzyć kanałów cyrkulujących powietrze.
  • Kaski hardshell – warstwa zewnętrzna i wewnętrzna nie są ze sobą zespolone, co sprawia, że powstaje pomiędzy nimi przestrzeń na kanały wentylacyjne.

Kask snowboardowy dobrze dobrany

Aby kask zapewniał należytą ochronę głowy, musi być dobrze dopasowany – tylko wtedy skutecznie zamortyzuje uderzenie. Jak ustalić, jaki rozmiar nosisz? Przy pomocy metra krawieckiego zmierz obwód głowy tuż nad uszami i brwiami, a uzyskany wynik porównaj ze skalą producenta danego modelu. Kask został dobrany prawidłowo, jeśli stabilnie leży na głowie bez zapinania paska pod brodą, nie uciska i nie opada na czoło, a jego tył nie dotyka szyi. Niektóre modele mają możliwość kilkucentymetrowej regulacji obwodu, co pozwala niezwykle precyzyjnie dopasować rozmiar.

Przymierzając upolowany kask, sprawdź dopasowanie zapięcia pod brodą. Pasek powinien przylegać do podbródka, ale nie może uciskać czy ograniczać oddychania, mówienia i przełykania. Świetnie, jeśli od wewnątrz wykończony jest miękkim materiałem – dzięki temu unikniesz bolesnych otarć skóry.

kask deska

Dodatkowe funkcjonalności

Producenci sprzętu snowboardowego co sezon udowadniają, że niemożliwe nie istnieje, i nieustannie przesuwają granicę doskonałości, tworząc kaski coraz lżejsze, wytrzymalsze, bardziej przewiewne czy lepiej dopasowane. W sklepach znajdziesz więc modele z licznymi dodatkowymi funkcjonalnościami. Najpopularniejsze z nich to:

  • wyjmowana wyściółka – znacznie ułatwia utrzymanie wnętrza kasku w czystości;
  • zamykane kanały wentylacyjne – kiedy robi się cieplej, możesz szerzej otworzyć otwory wentylacyjne, aby uniknąć przegrzania;
  • nauszniki z membranami – dzięki nim kask nie zniekształca dźwięków;
  • system audio – pozwala na słuchanie muzyki podczas jazdy na desce.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym riderem, pamiętaj, że podczas uprawiania tak dynamicznych sportów, jak snowboard, najważniejsza jest głowa. Pod tym stwierdzeniem kryje się nie tylko noszenie solidnego, atestowanego kasku, ale też rozsądna jazda.

Więcej porad dotyczących tego, jak skompletować sprzęt snowboardowy, znajdziesz na blogu lulagoga.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com

[Głosów:2    Średnia:4/5]