Jazda na rolkach

Jazda na rolkach to doskonały pomysł na spędzenie czasu z rodziną. Odprężająca i bardzo prosta do opanowania może stanowić świetną receptę na nudę i umacnianie więzi między rodzicami i dziećmi. To jeden z nielicznych sportów, który można uprawiać niemal w każdym wieku. Na rolkach jeżdżą zarówno trzyletnie dzieci, nastolatki, osoby dorosłe, a nawet seniorzy.

Zalety jazdy na rolkach

Jazda na rolkach niesie ze sobą szereg zalet. To jeden z najbezpieczniejszych i najkorzystniejszych sportów rodzinnych. Do najczęściej wymienianych pozytywnych aspektów aktywności na rolkach zaliczamy:

  • Poprawę ogólnej kondycji organizmu – rolki zaliczane są do tak zwanych sportów kardio, co oznacza, że wzmacniają układ krążenia oraz serce. Jego wydajniejsza praca sprawia, że mamy więcej energii i wolniej się męczymy. Możemy dzięki temu odkrywać niezliczone pokłady satysfakcji płynącej z ruchu.
  • Wszechstronny trening dla mięśni – pozornie wydaje się, że rolki mobilizują do pracy jedynie mięśnie nóg i pośladków. Tymczasem jest to sport angażujący w zasadzie większość mięśni naszego ciała, w tym także te, znajdujące się wokół kręgosłupa i barków. Regularne treningi niwelują więc nieprawidłową postawę, neutralizują dolegliwości bólowe i są niezastąpione dla osób wykonujących pracę za biurkiem.
  • Szybsze spalanie tkanki tłuszczowej – mobilizowanie do pracy prawie wszystkich partii ciała w połączeniu z ćwiczeniami na świeżym powietrzu powoduje, że znacznie szybciej pozbywamy się niechcianych kilogramów. Szacuje się, że godzinna, umiarkowana jazda na rolkach powoduje spalanie około 700 kalorii.
  • Modelowanie ud i pośladków – aspekt ten szczególnie cenią kobiety. Rolki, angażując do pracy mięśnie ud i pośladków powodują, że stają się nie tylko jędrne, ale również szczuplejsze.
  • Brak obciążenia dla stawów – jazda na rolkach ze względu na swoją płynność sprawia, że nawet długi trening nie powoduje przeciążenia stawów kolanowych i skokowych. Pod tym względem rolki wygrywają nawet z naszym ulubionym rowerem. Zalecane są więc nawet dla seniorów skarżących się na dolegliwości bólowe kości i stawów.
  • Dotlenienie organizmu – spory wysiłek na świeżym powietrzu sprawia, że nasze ciało jest lepiej dotlenione, przez co mamy więcej energii do działania, a codzienny wysiłek nie sprawia nam najmniejszego problemu. Jazda na rolkach jest więc dużo lepszym rozwiązaniem niż klasyczny trening w zamkniętych pomieszczeniach.
  • Rozwój koordynacji ruchowej – konieczność utrzymania równowagi i balansowanie ciałem motywuje do współpracy różne partie naszych mięśni, przez co nasza postawa staje się bardziej stabilna.
  • Brak konieczności poruszania się po ściśle określonych trasach – na rolkach możemy jeździć zarówno w mieście (wykorzystując do tego celu np. ścieżki rowerowe czy promenady), jak i za miastem. Opanowując odpowiednio technikę jazdy nie stanowimy zagrożenia dla siebie i dla innych uczestników ruchu.
  • Łatwość przechowywania – chociaż może wydawać się to trywialne, rolki nie wymagają od nas przygotowania rozmaitych pomieszczeń, w których będziemy przechowywać je na co dzień, ponieważ bez problemu zmieszczą się w domowej szafie.

Jak wybrać odpowiednie rolki do jazdy?

Po zapoznaniu się z szeregiem zalet płynących z jazdy na rolkach, przychodzi czas na wybór odpowiedniego modelu. Do najistotniejszych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu rolek zaliczamy:

  • Rozmiar buta – powinien być idealne dopasowany. Palce muszą mieć swobodę ruchu, ale stopa nie może mieć jednocześnie luzu w bucie, ponieważ znacznie zmniejszy się komfort jazdy. Kwestia ta nabiera szczególnego znaczenia w przypadku dzieci. Ze względu na trudności w mierzeniu rolek przez najmłodszych warto zmierzyć stopę i wkładkę buta, dopasowując na tej podstawie odpowiedni rozmiar. Pamiętajmy, że doskonałą opcją dla małych odkrywców są rolki z regulowanym rozmiarem, które będą rosły z naszym dzieckiem.
  • Wentylacja – kupując rolki nie zapominajmy, że podczas jazdy nasza stopa powinna oddychać. Warto więc zainwestować w nieco droższe modele, które przełożą się na nasz komfort i wygodę.
  • Kółka – bezwzględnie zrezygnujmy z kółek plastikowych, które są niekomfortowe i szybko się psują. Zastąpmy je kółkami z poliuretanu. Do jazdy rekreacyjnej wybierajmy kółka o średnicy nie większej niż 76 mm. Być może nie zapewnią nam możliwości rozwijania ogromnej prędkości, ale zagwarantują stabilność i dobrą przyczepność do podłoża. Postawmy także na kółka miękkie, które świetnie zamortyzują wstrząsy wynikające z nierówności podłoża.
  • Płozy – dla amatorów jazdy na rolkach zalecane są płozy wykonane z kompozytu, które cechują się dużą wytrzymałością i sprężystością, dzięki czemu świetnie tłumią drgania.
  • Łożyska – bezpośrednio wpływają na szybkość i płynność jazdy. Pamiętajmy jednak, że jeśli nasze treningi mają charakter rekreacyjny, możemy bez obaw postawić na standardowe łożyska oznaczane symbolem ABEC5 lub ABEC7.

Przezorny… Na rolki zawsze w kasku i ochraniaczach!

Bez względu na to, że jazda na rolkach należy do dyscyplin, w których kontuzje zdarzają się niezwykle rzadko, nie zapominajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Rozpoczynając przygodę z rolkami poćwiczmy więc na boisku technikę jazdy, umiejętność skręcania i hamowania tak, aby wyruszając na chodniki, czy ścieżki rowerowe nie stanowić zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Zadbajmy również bezwzględnie o kask oraz ochraniacze na łokcie, kolana i nadgarstki, które ochronią nas i naszych najbliższych podczas ewentualnych upadków.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]