Jazda na rowerze a odchudzanie

Jazda na rowerze to jeden z najprzyjemniejszych i jednocześnie bardzo skutecznych sposobów na pozbycie się zbędnych kalorii. Aktywizując różne partie mięśni sprzyja równomiernemu spalaniu tłuszczu, niosąc dodatkowo szereg innych korzyści dla naszego organizmu. Aktywność fizyczną na dwóch kółkach mogą uprawiać osoby w każdym wieku – dzieci, młodzież, dorośli a nawet seniorzy. Co ważne, przejażdżki na rowerze są w zasięgu naszej ręki – bez względu na to, czy mieszkamy w mieście, czy na wsi, zawsze znajdziemy ciekawe miejsca do przemieszczania się jednośladem i odkrywania uroków okolicy.

Zalety jazdy na rowerze

Do najczęściej wymienianych zalet jazdy na rowerze, oprócz redukowania zbędnych kilogramów i świetnego wymodelowania sylwetki, możemy zaliczyć:

  • ogólną poprawę kondycji ciała,
  • wzmocnienie układu kostno-mięśniowego, zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zwyrodnień i dolegliwości bólowych,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia osteoporozy,
  • poprawę wydolności układu oddechowego,
  • wzmocnienie układu krążenia i zredukowanie ryzyka wystąpienia zawału serca,
  • wzrost odporności organizmu,
  • zniwelowanie wystąpienia żylaków i nadciśnienia tętniczego krwi.

Pamiętajmy także, że jazda na rowerze to doskonała recepta na poprawę humoru. Podczas wysiłku nasz mózg uwalnia hormony szczęścia, dzięki czemu, nawet po męczącym dniu, możemy odzyskać chęć i zapał do działania.

Rowerem do pracy

Siedzący tryb życia i niedostatek ruchu sprawia, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności zadbania o odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Coraz chętniej zamieniamy więc cztery kółka na dwa. Rower nie jest dla nas jedynie formą rekreacji, ale w wielu przypadkach staje się pojazdem, którym dojeżdżamy do pracy, na uczelnię, czy jeździmy na zakupy. Szacuje się, że 30-minutowa, spokojna jazda na rowerze pomaga spalić około 200 kalorii i jest minimalną dawką ruchu, o jaką powinniśmy zadbać w ciągu dnia. Jeśli natomiast zmagamy się z problemem nadwagi, dojazd rowerem do pracy i z powrotem nie wystarczy – w takiej sytuacji powinniśmy zaplanować codzienny trening rowerowy.

Plan doskonały

Rozpoczynając aktywność fizyczną na rowerze, której głównym założeniem jest spalenie tkanki tłuszczowej nie zapominajmy, że kluczową kwestią jest regularność. Oznacza to, że codzienny wysiłek, dawkowany w mniejszych ilościach, przyniesie o wiele lepsze rezultaty, niż jednorazowy, weekendowy wypad za miasto, podczas którego pokonamy ogromny dystans. Procesowi odchudzania sprzyja stopniowanie wysiłku. Innymi słowy, każdego dnia powinniśmy zwiększać liczbę przejechanych kilometrów, pamiętając jednocześnie o jednodniowej przerwie, podczas której nasz organizm będzie mógł się zregenerować. Zasadniczą kwestią jest także tempo jazdy. Przejażdżka na dwóch kółkach powinna składać się z trzech etapów:

  • Rozgrzewki – trwającej od 10 do 15 minut, podczas której możemy jechać z prędkością około 15 km/h.
  • Jazdy zasadniczej – trwającej około godziny i odbywającej się z prędkością co najmniej 25 km/h.
  • Relaksu – po godzinie wytężonych ćwiczeń, doskonałym sposobem na wyciszenie organizmu jest powrót do domu z prędkością około 15 km/h.

Nie zapominajmy przy tym, że jazda zasadnicza powinna odbywać się ciągiem, bez przystanków i przerw. Dobrym sposobem na zwiększenie efektywności ćwiczeń jest jazda interwałowa składająca się z faz wzmożonego wysiłku (np. jazdy pod górkę) i faz, kiedy nasze mięśnie mogą odpocząć (zjazd z górki). Pamiętajmy, że podczas pierwszych 30 minut każdej aktywności fizycznej spalamy zgromadzone w naszym organizmie węglowodany. Tłuszczów pozbywamy się w kolejnych minutach ćwiczeń.

Zbilansowana dieta – w parze z aktywnością fizyczną

Planując pozbycie się kilku zbędnych kilogramów podczas jazdy na dwóch kółkach weźmy pod uwagę również dietę. Nawet najbardziej wzmożony wysiłek nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli nie zadbamy o jakość spożywanych posiłków. W zbilansowanej diecie ilość dostarczanych kalorii powinna być mniejsza od ilości kalorii, które ulegają spaleniu – tylko w ten sposób przyniesie ona zauważalne efekty.

Dzienną podstawą żywieniową jest obfite śniadanie, które bez problemu spalimy w ciągu całego dnia. Warto zadbać, aby w posiłkach nie zabrakło białka – chude mięso, warzywa strączkowe, gotowane zapewnią nam optymalną ilość składników odżywczych. Witaminy i sole mineralne uzupełnimy sięgając po owoce i surowe warzywa, które mogą stanowić przekąskę zawsze wtedy, kiedy zgłodniejemy podczas treningu.

Nie zapominajmy także o „dobrych tłuszczach”, pomagających walczyć z cholesterolem i dostarczających naszemu organizmowi potężny zastrzyk energii – garść orzechów to świetny sposób zawsze wtedy, kiedy niespodziewanie dopadnie nas wilczy głód. Podpowiadamy, że klasycznym zestawem obiadowym rowerzysty, który liczy kalorie, jest kurczak z ryżem. Drób możemy raz w tygodniu zastąpić gotowaną, chudą wołowiną, a ryż zamienić na kaszę lub makaron pełnoziarnisty. Osoby, uprawiające aktywność fizyczną nie mogą zapominać także o lekkiej kolacji, spożywanej co najmniej 3 godziny przed snem. Powinny także bezwzględnie unikać węglowodanów zawartych w słodyczach i białym pieczywie, oraz ograniczyć w diecie tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]