zdrowa kolacja

Na może nie raz słyszałaś o tym, by kolację spożywać przed godziną 18. To mit! W zupełności wystarczy, gdy zjesz ją 2 godziny przed wyjściem do łóżka. To doskonały okres, żeby zaczęło się trawienie, które podczas wypoczynku stoi się wolniejsze i zajmuje ok. 4-5 godzin. Posiłek powinien być także stosunkowo ubogi w oleje i cukry. Dietetycy zalecają również unikanie wieczorem mleka, cebuli, czerwonej i białej kapusty, jabłek, śliwek oraz czereśni, bo potrafią skutkować wzdęciami i wydłużać mechanizm trawienia. Na kolację swobodnie możesz natomiast wybierać artykuły, których zawartość kaloryczna wynosi ok. 250-400 kcal. Powinnaś rozważyć jogurty, kefiry, maślanki, drób i ryby, pieczywo pełnoziarniste i chudy nabiał oraz warzywa i owoce. Dobrze zjeść lubi każdy, bez powodu na wiek i płeć. Pomimo coraz większej wiedzy na temat prawidłowego żywienia, rola kolacji jak tego posiłku dnia jest powszechnie zaniedbywana, podczas jeśli to oczywiście ona jest znacznie wielki wpływ na działanie nadwagi. Dla odpowiedniego samopoczucia i w troski o sylwetkę, powinnaś zwrócić uwagę nie wyłącznie na to co i gdy zjeść na kolację.

Odpowiednia dieta sposobem wyjaśnienia wielu problemów

Jedzenie jest integralną częścią życia, dla wielu – niezwykle wygodną. W wielu sklepach otacza nas też więcej specjałów, które prawie same proszą się o konsumpcję, kusząc na inne sposoby. Z innej jednak strony, niezwykle popularny staje się zdrowy tryb życia, na który składa się m.in. uprawianie sportu lub zdrowa dieta. Tenże ten element zyskuje na znaczeniu, bo jest wielki nacisk nie wyłącznie na Twoją kondycję ruchową, a również nastrój. Dziś niemal każdy już wie np. o zasadzie spożywania pięciu posiłków dziennie, jednak jakie zadanie jest tak naprawdę kolacja w kontekście otyłości?

pomysły na zdrową kolację - oto kilka z nich

Jaki wpływ na organizm ma kolacja?

To ci posiłek jedzony przed snem, dlatego i nie winien on być za wielki. Czynnikiem tego jest specyfika fizjologii snu. W ostatniej większości rytmu okołodobowego obniża się aktywność wszelkich systemów czynnościowych. Człowiek zapada w sen, żeby się zregenerować, czego skutkiem jest mniejsze zapotrzebowanie na siłę, która z kolei jest produkowana właśnie z pożywienia. Kaloryczna kolacja, dodatkowo zjedzona o późnej porze sprawia, iż organizm nie jest w stanie odpowiednio łatwo wchłonąć i zastosować całej porcji energetycznej do niego dostarczonej. Część z niej okazuje się w formie tkanki tłuszczowej, co ma swój wpływ na przybieranie na wadze. Także, u schyłku dnia organizm jest zmęczony i tworzy więcej hormonów odpowiedzialnych za nadwagę.

Gdy spożywać ostatni posiłek?

Jeszcze szybszy tryb życia sprawia, że powszechnie późno wracamy do domu i właśnie wówczas przygotowujemy posiłek. Pamiętaj, że nie jest ostatnie okres posiłku a nie należy jeść za wielkiej kolacji. Korzystniejszym wyjściem składa się późna, jednak niezbyt wartościowa i delikatna kolacja. Nie marnuj jej w żadnych okolicznościach, nie rób tego chociażby, jeśli się odchudzasz – zjedzenie chociażby niewielkiego posiłku zapobiegnie nocnemu podjadaniu, jakiemu właśnie powszechnie trudno się oprzeć. I to jednak nocne wyprawy do lodówki niezwykle zwiększają ryzyko przybrania na wadze, natomiast z pozoru potrafią wydawać się niegroźne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]