Organizacja pogrzebu

Utrata bliskiej osoby zawsze wiąże się ze smutkiem i poczuciem straty. Należy jednak pamiętać, że organizacja pogrzebu to obowiązek rodziny lub bliskich, a także forma oddania szacunku i troski zmarłemu. Nie bez przyczyny ta uroczystość jest nazywana „ostatnim pożegnaniem” lub „ostatnią posługą”. W jaki sposób należy więc zorganizować pogrzeb tak, aby uroczystość przebiegła jak najlepiej oraz była godnym pożegnaniem zmarłego?

Kwestie formalne – dokąd należy się udać?

Pierwszym krokiem, który należy zrobić, jest zgłoszenie zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego, najpóźniej 3 dni od daty śmierci. Kolejny krok to wybór zakładu pogrzebowego. Decydując się na któryś z nich, warto zwrócić, czy oferuje kompleksowe usługi. Dzięki temu rodzina jest odciążona z wielu obowiązków i może spokojniej przeżywać żałobę. Przed udaniem się do domu pogrzebowego, należy jednak przygotować niezbędne dokumenty. Są to: karta zgonu ze szpitala (zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że nastąpiła śmierć), dowód osobisty zmarłego, dokument potwierdzający zatrudnienie lub informację o pobieraniu renty/emerytury. Bez tych dokumentów zakład pogrzebowy nie będzie w stanie zorganizować pochówku.

W czym może pomóc zakład pogrzebowy?

Domy pogrzebowe to miejsca stworzone po to, aby ulżyć rodzinie w kwestiach zorganizowanych z pochówkiem bliskiej osoby. Na jaką pomoc można więc liczyć z ich strony? Na pewno w zakładzie pogrzebowym należy podjąć decyzję czy ciało ma być pochowane w trumnie, czy poddane kremacji. Na miejscu wybiera się trumnę, urnę, można wybrać strój, w którym pochowany będzie zmarły lub przynieść własny. W zakładzie pogrzebowym można też ustalić termin pogrzebu, mszy żałobnej, miejsce pochówku na cmentarzu. Zakład pogrzebowy Warszawa może też wydrukować i pomóc w rozwieszeniu klepsydr. To ważna czynność, ponieważ ma na celu poinformować i powiadomić innych o terminie i miejscu pogrzebu.

Ponadto, niektóre zakłady pogrzebowe pośredniczą w otrzymaniu przez rodzinę zasiłku pogrzebowego, który ma pokryć koszty pogrzebu, mogą umieścić nekrolog w gazecie lub zadbać o oprawę muzyczną uroczystości. Niektóre domy pogrzebowe oferują też makijaż dla zmarłych oraz organizują w swoich kaplicach wystawienie ciała, gdzie rodzina ma czas w spokoju pożegnać się ze zmarłym, bez obecności przypadkowych osób.

O czym jeszcze należy pamiętać przy organizacji pogrzebu?

Bardzo ważne jest, aby uszanować wolę zmarłego co do formy pochówku. Być może życzył sobie skromnego pogrzebu, chciał żeby zagrano lubianą przez niego melodię albo wyraził chęć bycia skremowanym, gdy jeszcze żył. Warto omówić te kwestie w zakładzie pogrzebowym, a jego pracownicy z pewnością zrobią wszystko, by pogrzeb był zgodny z ostatnią wolą zmarłego. Jeśli rodzina ma taką wolę, dom pogrzebowy może również zorganizować wieńce z szarfami, będące symbolem pożegnania na każdym pogrzebie. Rodzina powinna też zadbać o organizację stypy. Zazwyczaj jest to obiad lub poczęstunek dla rodziny i znajomych zmarłego. To czas refleksji, a także wspomnień o zmarłym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]