Oświetlenie roweru

Jazda na rowerze to doskonała propozycja aktywnego spędzania wolnego czasu. Przed wyjściem na rower należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, aby nie tylko czerpać satysfakcję z jazdy, ale także zapewnić sobie oraz innym użytkownikom drogi maksimum bezpieczeństwa. Jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia roweru jest kompletne i sprawnie działające oświetlenie.

Oświetlenie powinno zostać wybrane pod kątem sposobu użytkowania oraz rodzaju terenu, po którym będziemy się przemieszczać. Lampki znajdujące się z przodu montowane są w celu oświetlenia drogi. Do widoczności rowerzysty przyczynia się z kolei tylne oświetlenie. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę wybierając oświetlenie rowerowe?

  • Moc – im wyższa wartość wyrażona w lumenach, tym oświetlenie jest mocniejsze. Określamy ją na podstawie rodzaju i miejsc jazdy na rowerze.
  • Dystans – określenie minimalnej długości strumienia światła.
  • Długość działania akumulatorów – wyrażony w godzinach czas efektywnego użytkowania. Zaleca się wybór pojemnych baterii, do cyklicznego ładowania.
  • System mocowania – łatwy i solidny montaż oraz demontaż oświetlenia zależeć będzie od sposobu mocowania z wykorzystaniem narzędzi bądź bez nich.

Oświetleniowy obowiązek każdego rowerzysty

Oświetlenie w rowerze ma na celu zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo rowerzysty. Nie warto zatem oszczędzać i sięgać po najtańsze rozwiązania dostępne na rynku, które nie będą wystarczającymi elementami skutecznego oświetlenia. Lampki i odblaski powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego roweru, ponieważ taki obowiązek nakłada na każdego użytkownika roweru prawo. Rower wyposażony zgodnie z przepisami powinien posiadać:

  • co najmniej jedną przednią lampkę emitującą stałe lub migające światło, białe lub żółte,
  • co najmniej jedną tylną, czerwoną lampkę ze światłem stałym lub migającym,
  • co najmniej jeden tylny, czerwony odblask,
  • kierunkowskazy – w przypadku uniemożliwionej sygnalizacji skrętu ręką.

Tylko czerwony odblask musi być zamontowany na stałe przez całą dobę. Pozostałe światła koniecznie muszą zostać wykorzystane po zmroku i w nocy. Warunki, jakie musi spełniać oświetlenie na rowerze, to:

  • przednie i tylne oświetlenie pozycyjne może być ciągłe lub migające,
  • wszystkie światła i odblaski oświetlane światłem innych pojazdów powinny być widoczne w nocy z odległości nie mniejszej niż 150 metrów,
  • światła muszą być zamontowane nie wyżej niż 150 cm, ale nie niżej niż 25 cm od powierzchni jezdni.

Dodatkowo na wyposażeniu roweru może znaleźć się następujące oświetlenie:

  • odblaski w żółtej barwie – na pedałach,
  • odblaski w kolorze białym – z przodu roweru,
  • pasek odblaskowy na kole lub oponie,
  • odblaski na kołach, w żółtej barwie.

Jakie oświetlenie rowerowe kupić?

Wybierając oświetlenie rowerowe możemy zdecydować się na baterie lub dynamo. Zaletą dynama jest to, że nie musimy wymieniać w nim baterii. Wadą jest podatność na uszkodzenia i nieprawidłowe działanie w niesprzyjających warunkach, na przykład podczas opadów deszczu. Kupując dynamo warto wybrać model zaopatrzony w kondensator, który sprawia, że lampka nie gaśnie kiedy unieruchamiamy rower. Jest to opcja przydatna zwłaszcza na skrzyżowaniach, gdzie ustępujemy pierwszeństwa.

Lampki akumulatorowe są nie tylko tańsze, ale także zapewniają dłuższe działanie w przypadku diod LED niż tradycyjne rozwiązania w postaci dynama. Musimy zwrócić uwagę na jasność lampki, ilość diod, a także sposób mocowania. Popularne modele cechują się kilkoma trybami świecenia, co pozwala na zaoszczędzenie energii baterii. Niektóre z nich potrafią dostosować swoją moc do warunków otoczenia. Z kolei solidne mocowanie lampki jest istotne ze względu na konieczność stabilizacji strumienia światła. Dobrze zamontowane oświetlenie uniknie przesuwania się po konstrukcji roweru i nie zostanie zagubione w trakcie jazdy. Podobnie jak natężenie światła, ważne jest także jego rozproszenie. W tylnych lampkach ma ono szczególne znaczenie, ponieważ boczne rozproszenie umożliwia lepszą widoczność rowerzysty u innych użytkowników drogi.

Jakość i funkcjonalność

Kupując lampki rowerowe powinniśmy zwrócić uwagę zwłaszcza na ich jakość. Gasnące, odczepiające się podczas jazdy na nierównych powierzchniach, czy niestabilnie działające podczas opadów diametralnie wpływają na nasz komfort i bezpieczeństwo na drodze. Lampka wysokiej jakości oświetlając drogę, powinna jednocześnie chronić pozostałych uczestników ruchu przed oślepieniem. Oszczędzanie energii i sygnalizowanie o zużyciu akumulatorów również zapobiegnie przed niemiłym zaskoczeniem w najmniej oczekiwanym momencie. Do zastosowania w miejskich warunkach wystarczą standardowe, kompaktowe światła LED-owe, które szybko i w łatwy sposób można zamontować. Do jazdy nocą  poza miastem dobrze będzie zaopatrzyć się w kilka rodzajów oświetlenia. Pozwolą stać się bardziej widocznym z większej odległości i lepiej widzieć drogę.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]