Oszczędzanie na emeryturę z PPK

0
1446

Emerytura to dość chodliwy temat – z jednej strony są ci, którzy odliczają miesiące i dni do zakończenia kariery zawodowej, a z drugiej ci, którzy wciąż nie wiedzą, czy w ogóle będzie ich na to stać?

Kiedy ZUS to za mało


O ile starsze roczniki wciąż jeszcze mogą liczyć na emeryturę, o tyle w młodszym pokoleniu panuje przekonanie, że na emeryturę nie ma co liczyć. Część pokolenia dzisiejszych 30-latków dopiero niedawno rozpoczęła płacenie składek, ponieważ wcześniej pracowali na czarno lub też na tzw. „nieozusowane” umowy. W przypadku nowych przedsiębiorców, inwestycja w przyszłość również została odłożona na później – ulgi i obniżone składki zus niestety są niedźwiedzią przysługą.

W ciągu ostatnich kilku lat powstało kilka opcji, które miały być zabezpieczeniem interesów obywateli, dla których emerytura nie jest tak wesołą perspektywą, jak jeszcze kilka lat temu. Największym zainteresowaniem cieszyło się z pewnością oszczędzanie na emeryturę z Otwartym Funduszem Emerytalnym, jednak w tym momencie jego losy wydają się być już przesądzone.

Alternatywa? Oszczędzanie na emeryturę z PPK


W ramach dbania o morale obywateli, rząd przeprowadza małą rewolucję i przedstawia nowy projekt – Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak można odłożyć pieniądze na emeryturę dzięki PPK? To stosunkowo proste, ponieważ korzystanie z programu jest dobrowolne i można z niego zrezygnować w dowolnym momencie.

Zacznij od tego, kto może skorzystać z PPK? Inwestycja w przyszłość z pomocą programu, ma objąć wszystkich opłacających składki ZUS, niezależnie od formy zatrudnienia. Podstawowa składka wynosi 2% dochodu pracownika. Pracodawca będzie dokładał do tego kolejne złotówki, zależnie od dochodu – nawet do 2,5%. Dodatkowo, na start Państwo przeleje na konto uczestnika programu 250 zł i co roku będzie zwiększać kwotę na rachunku o 240 złotych.

Pieniądze odkładane na emeryturę będzie można otrzymać po ukończeniu 60 roku życia. W dniu zgłoszenia chęci wypłaty zgromadzonych środków, beneficjent otrzyma 25% umieszczonej na koncie kwoty. Reszta środków powinna zostać wypłacona w przeciągu następnych 10-lat.

Jak odłożyć na emeryturę?


Odpowiedź na to pytanie nie jest proste, jednak rozsądnym działaniem będzie zadbanie o swoja przyszłość na wielu płaszczyznach. Oszczędzanie na emeryturę z PPK, oszczędności zgromadzone w ZUSie pozwolą zapewne na pokrycie jedynie połowy naszego zapotrzebowania. Aby skutecznie odłożyć na emeryturę, warto również opracować własny plan oszczędzania na stare lata.

Na start, warto zadbać o rozsądne gospodarowanie własnymi pieniędzmi – zaplanować budżet i regularnie zmniejszać swoje długi. Warto również rozważyć inwestycje, które w przyszłości będą procentować – np. zakup dodatkowego mieszkania lub gruntu, które będą naszym finansowym zabezpieczeniem.

Wbrew pozorom, metody oszczędzania wypracowane w czasach szkolnych, wciąż mogą mieć zastosowanie w przypadku oszczędzania na emeryturę… nie polecamy jednak świnki skarbonki lub przysłowiowej „skarpety”, a konto bankowe i lokaty!

[Głosów:0    Średnia:0/5]