Pulsometr do biegania

Pulsometry na dobre przeniknęły do życia fanów aktywnego wypoczynku. Nie dziwi już widok biegacza z przymocowanym do klatki piersiowej lub nadgarstka futurystycznym urządzeniem. Te małe mechanizmy kontrolują pracę serca oraz mierzą tętno biegacza. Umiejętnie wykorzystany pulsometr pomoże z czasem uzyskiwać coraz lepsze efekty biegowe.

Rodzaje i funkcje pulsometrów

Najpopularniejszy podział pulsometrów przedstawia się następująco:

  • tradycyjny – zegarek + opaska, to funkcjonalne, najczęściej wybierane przez biegaczy rozwiązanie,
  • z pomiarem chwilowym – zakładane na wybraną część ciała, bez możliwości pomiaru w czasie rzeczywistym,
  • mikrokomputery – oprócz funkcji typowych dla biegania, posiadają dodatkowe, znajdujące zastosowanie w innych dyscyplinach.

Zaawansowane pulsometry posiadają mnóstwo funkcji, z których nawet profesjonalny biegacz powinien być usatysfakcjonowany, czerpiąc maksimum informacji wspomagających osiągnięcie optymalnego wysiłku. Bez względu na koszt urządzenia sposób pomiaru jest przeprowadzany w ten sam sposób. Różnica w cenach uzależniona jest od dodatkowych funkcji. Najważniejsze i spełniające najistotniejszą rolę podczas aktywności to:

  • Pomiar tętna – najistotniejsza cecha każdego pulsometru. Bardzo ważne jest kodowanie sygnału pomiędzy opaską a zegarkiem. Chodzi o uniknięcie potencjalnego zakłócania działania urządzenia przez inne tego typu sprzęty lub trakcję elektryczną.
  • Pomiar dystansu – to kolejna, niezmiernie ważna funkcjonalność. Nie jest to nic innego, jak wbudowany GPS, który oblicza dystans oraz tempo, a także zapamiętuje przebytą trasę. Warto zwrócić uwagę na nowsze generacje modułu GPS.
  • Precyzja pomiaru – dotyczy regulowanej funkcjonalności urządzenia, która pozwala na określenie częstotliwości pomiaru. Przyjmuje się, że im częściej będzie odbywać się zapis, tym wierniejsze otrzymamy informacje umożliwiające przeprowadzenie dokładniejszej analizy treningu.
  • Pomiar czasu – bardzo przydatna funkcja, jeśli zależy nam na dokładnej analizie czasów poszczególnych dystansów. Im więcej rezultatów urządzenie pozwoli zapisać w pamięci, tym lepiej.
  • Pomiar kadencji – pulsometry co prawda nie są stanie same dokonać pomiaru kroków wykonanych w określonym czasie, ale istnieje możliwość dołączenia czujnika nawiązującego łączność bezprzewodową z zegarkiem. Dzięki tej opcji, na ekranie zegarka wyświetla się informacja o częstotliwości stawianych kroków.
  • Pamięć wbudowana – poświęcając każdą wolną chwilę na bieganie nie zawsze mamy czas na bieżące eksportowanie i analizę treningowych postępów. Dlatego dobrze jest posiadać urządzenie z wbudowaną pamięcią, która wystarczy do zapisania wielu treningów, bez konieczności usuwania niezbędnych danych.
  • Kompatybilność z komputerem – dobry pulsometr powinien bezproblemowo umożliwiać połączenie z komputerem celem przeniesienia oraz archiwizacji ważnych informacji dotyczących osiągnięć treningowych i zwolnienia miejsca na zapis kolejnych sesji. Warto mieć na uwadze, że na rynku wciąż są dostępne urządzenia, które nie posiadają tej jakże przydatnej opcji.
  • Czytelny i funkcjonalny wyświetlacz – duże ekrany umożliwiają zaprezentowanie kilku parametrów jednocześnie. Jest to o tyle wygodne, że nie jesteśmy zmuszeni przełączać się nieustannie pomiędzy ekranami. Zamiast na obsłudze zegarka skupiamy się przede wszystkim na biegu.
  • Powiadomienia – jednym z zadań solidnego pulsometru powinna być kontrola ustalonych przez nas punktów granicznych dotyczących wysiłku. Jeśli przekroczymy górną bądź dolną granicę wyznaczonej strefy wysiłkowej, urządzenie będzie wibrować, migotać światłem lub wydawać dźwięk ostrzegający.
  • Dodatkowa funkcjonalność – to niezwiązane z pomiarem, jakkolwiek niezbędne opcje, takie jak standardowy zegarek, wskaźnik informujący o zużyciu akumulatora, kompas (zwłaszcza w nieznanym terenie), czy podświetlona tarcza. Do mniej istotnych funkcji dodatkowych możemy zaliczyć licznik spalonych kalorii, pomiar temperatury i ciśnienia atmosferycznego, czy pomiary wysokości.
  • Intuicyjna obsługa – konfiguracja urządzenie nie powinna przysparzać problemu nawet początkującemu użytkownikowi. Nie chcąc zginąć w gąszczu opcji, domyślne ustawienia najważniejszych parametrów powinny ułatwić korzystanie z pulsometru.

Zalety użytkowania pulsometru

Pulsometru może używać każdy – od stawiającego pierwsze kroki w treningu nowicjusza, po doświadczonych miłośników aktywności, którzy biegnąc przemierzyli już tysiące kilometrów. Korzystanie z urządzeń monitorujących posiada przede wszystkim zalety:

  • Nie znając reakcji organizmu na wysiłek, szybko jesteśmy w stanie dowiedzieć się o zbliżającym się wyczerpaniu, czy optymalnym dla nas tempie, co pomoże w odpowiednim momencie podjąć stosowne działanie.
  • Coraz lepsze rezultaty wyświetlane na ekranie pulsometru motywują do dalszej aktywności. Liczby nie kłamią i przekonują o sensie treningu, wpływającego pozytywnie na nasz stan zdrowia.
  • Wiedza dotycząca możliwości naszego organizmu oraz warunków, w których osiąga najlepsze rezultaty bez szkody dla zdrowia, buduje samoświadomość, dzięki której czujemy się pewniej podczas podejmowanych aktywności.
[Głosów:1    Średnia:5/5]