skok w tandemie

Zawsze wydawało ci się, że skoki spadochronowe to tylko rozrywka dla wybranych – bogatych, przeszkolonych, z doskonałą kondycją i zdrowiem oraz wyjątkową odwagą? Nic bardziej mylnego, ponieważ teraz do dyspozycji są również skoki tandemowe. To dzięki nim niemalże każdy może zrealizować swoje marzenia o zobaczeniu świata z niecodziennej perspektywy.

Skoki spadochronowe w tandemie z roku na rok stają się coraz popularniejsze. To wyjątkowa propozycja dla każdego, kto ma ochotę na pokonanie swoich wewnętrznych barier, poczucie buzującej adrenaliny i zrobienie czegoś niesamowitego. Aby skoczyć w tandemie, nie musisz mieć wcale żadnego przygotowania ani nawet badań lekarskich. To możliwe, ponieważ skoki odbywają się w dwie osoby – uczestnikami są pilot tandemu, zazwyczaj instruktor spadochroniarstwa z tysiącami skoków na swoim koncie, a także pasażer, którym możesz zostać także ty. Spięci są razem uprzężą tandemową, która zapewnia całkowite bezpieczeństwo przy locie. Na plecach pilota znajduje się spadochron tandemowy z automatem, więc bezpieczeństwo jest na najwyższym poziomie.

Jak skoczyć w tandemie?

To naprawdę bardzo proste! Na początku trzeba wybrać ośrodek organizujący skoki tandemowe – jest ich teraz bardzo dużo, dlatego też nie ma z tym żadnego problemu, ponieważ oferują one swoje usługi niemalże w każdym województwie. Potem należy zarezerwować termin skoku – można to zrobić przez internet bez wychodzenia z domu. W dniu, gdy skok ma się odbyć, należy stawić się na lotnisku. Tam uczestnicy przechodzą krótkie przeszkolenie informujące ich o zasadach bezpieczeństwa i odbierają gogle, a także kombinezony, gdy wymaga tego aura. Potem wszyscy wchodzą do samolotu, który wylatuje na wysokość 3000-4000 metrów.

Wysokość wyskoku jest tutaj bardzo ważna – ośrodki oferują skoki z 3000 i 4000 metrów. Im wyższa wysokość, tym dłuższy czas swobodnego spadania, czyli ten moment, gdy uczestnicy spadają jeszcze bez otwartej czaszy spadochronu. To najbardziej emocjonująca część całego wydarzenia, ponieważ z prędkością 200 km/h zmierza się w kierunku ziemi – tego uczucia nie można opisać i po prostu trzeba przeżyć to samemu. Przy wyskoku z 3000 metrów czas swobodnego spadania wynosi 30 sekund, z kolei dla 4000 metrów to 60 sekund. Gdy uczestnicy osiągną odpowiedni poziom, wówczas otwiera się spadochron i zaczyna etap opadania na ziemię, który trwa kilka minut. Lądowanie jest miękkie, więc nie ma obaw o kontuzję.

Ile trzeba zapłacić za skok w tandemie?

Ceny skoków tandemowych wcale nie są takie wysokie, jak mogłoby się wydawać – za skok z 3000 metrów zapłaci się zwykle 500-600 złotych, natomiast za ten z 4000 metrów około 700-800 złotych. Można również wykupić dodatkową usługę wideorejestracji, aby otrzymać niezwykłe zdjęcia i filmy – to wydatek rzędu 200-300 złotych. Wiele ośrodków oferuje także dodatkowe promocje dla swoich klientów, więc za swoje niezwykłe przeżycie można zapłacić jeszcze mniej.

Jeżeli chcesz wziąć udział w skoku tandemowym, możesz zrobić to w certyfikowanym ośrodku lotniczym Skydive.pl z siedzibą w Kruszynie pod Włocławkiem. Również organizuje on skoki w Gliwicach, Przasnyszu oraz w Pruszczu Gdańskim.

[Głosów:1    Średnia:5/5]