Softshell

Rosnąca popularność sportów outdoorowych w tym także kolarstwa postawiła przed producentami odzieży funkcyjnej zupełnie nowe wyzwania. Specjalistyczne stroje przestały być kierowane jedynie do wąskiej grupy profesjonalistów i coraz częściej zaczęły trafiać w ręce amatorów, którzy podczas codziennej aktywności chcą zapewnić sobie maksymalny komfort. Jednym z produktów, który w ostatnim czasie podbił serca nie tylko miłośników wspinaczki i turystyki górskiej, ale również fanów podróży jednośladem, są kurtki typu softshell.

Softshell, czyli…?

Nazwa softshell odnosząca się do innowacyjnych tkanin, jakie błyskawicznie zadomowiły się na rynku odzieży sportowej, powstała w opozycji do pojęcia hardshell odpowiadającego strojowi składającemu się z trzech warstw:

  • bielizny termoaktywnej,
  • warstwy odzieży chroniącej przed zimnem – najczęściej był to polar, rzadziej sweter,
  • kurtki, uszytej z materiału o strukturze membranowej, charakteryzującej się wysokim stopniem nieprzemakalności i wiatroszczelnością.

Softshell połączył wszystkie wymienione powyżej właściwości w jednym produkcie, wyróżniającym się dodatkowo lekkością i niewielkimi rozmiarami po złożeniu, co sprawiało, że można było go łatwo przechowywać. Idea tego rodzaju materiałów zakładała, że będą one pozbawione membran. Nie zmienia to jednak faktu, że w odpowiedzi na oczekiwania użytkowników, z czasem zaczęto je stosować w tkaninach softshellowych, co jeszcze bardziej zwiększyło ich właściwości wiatroodporne. Dostępne na współczesnym rynku kurtki typu softshell doskonale dopasowują się do większości warunków klimatycznych i są niezastąpione w okresie wiosenno-jesiennym, a przy zastosowaniu dodatkowego ocieplenia można wykorzystywać je również zimą. Pamiętajmy, że w okresie, kiedy słupek rtęci nie spada jeszcze poniżej zera, pod kurtki softshellowe zakładamy jedynie bieliznę termoaktywną. Po dodatkowy polar możemy sięgnąć wówczas, kiedy temperatura za oknem zaczyna osiągać wartości ujemne.

Funkcjonalność na najwyższym poziomie

Pierwotnie, kurtki softshellowe zaczęły powstawać z myślą o pasjonatach wspinaczki górskiej, a ich podstawową zaletą była ochrona przed chłodem i jednocześnie właściwości umożliwiające doskonałe odprowadzanie wilgoci. Dzięki temu skutecznie zapobiegały poceniu się nawet podczas bardzo dużego wysiłku. Zalety te szybko dostrzegli rowerzyści, czyniąc kurtki softshell jednym z podstawowych elementów swojego ekwipunku. Dodatkowym atutem tkaniny była jej wysoka elastyczność, co sprawiło, że wykonane z niej produkty doskonale dopasowywały się do ciała i nie krępowały ruchów podczas aktywności. Miłośnicy perfekcyjnego wyglądu w każdych okolicznościach docenili także ich odporność na zagniecenia. Stosowany w wielu modelach impregnat pokrywający wierzchnią warstwę produktu, oprócz podwyższenia jego właściwości wodoszczelnych, zapobiega także przywieraniu brudu, co ma szczególne znaczenie podczas przemieszczania się po błotnistych i pokrytych kałużami nawierzchniach.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kurtki softshell?

Na początek powinniśmy zadać sobie pytanie, czy potrzebujemy rozwiązania z membraną. Pamiętajmy, że poniesienie współczynnika wodoszczelności i wiatroszczelności przebiega w tym przypadku kosztem większej wagi kurtki oraz wolniejszym tempem odprowadzania wilgoci. Naszą uwagę powinien także przykuć fason kurtki – idealnie dopasowany do ciała, niezbyt obszerny, ale też nieprzesadnie opinający sylwetkę i dzięki temu dający maksymalną swobodę ruchów. Jeśli zamierzamy korzystać z kurtki softshellowej zimą, nie zapominajmy, że musi zmieścić się pod nią polar. Zaletą wielu produktów tego typu jest przedłużany tył doskonale współgrający z pochyloną sylwetką rowerzysty i chroniący jego plecy przed chłodem i deszczem, a także nieco dłuższe rękawy zabezpieczające nadgarstki. Podpowiadamy ponadto, że wysokiej jakości kurtki softshell powinny posiadać wzmocnienia w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia – między innymi łokcie oraz barki (niszczone przez szelki plecaka). Praktycznym rozwiązaniem są także wodoodporne zamki oraz kieszenie, w tym także wewnętrzne, w których umieścimy telefon lub odtwarzacz MP3. Pamiętajmy, że wiele kurtek softshellowych posiada wszyte kanały, przez które można przeprowadzić przewody od słuchawek, co ma szczególne znaczenie, jeśli podczas przejażdżki jednośladem lubimy słuchać radia, czy ulubionej muzyki. Rowerzyści, którzy nie boją się niekorzystnej aury docenią z pewnością obecność w kurtce rowerowej kaptura. Podkreślamy, że wiele modeli wzbogaconych jest w dodatkową regulację w postaci sznurków przebiegających w jego tylnej części, co sprawia, że kaptur idealnie dopasowuje się do obwodu głowy swojego właściciela.

Bezpiecznie do celu

Na koniec zwróćmy uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię – bezpieczeństwo każdego rowerzysty na drodze. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku dobra widoczność. Szacuje się, że po zapadnięciu zmroku, a także we mgle najlepiej zauważalny jest kolor jaskrawożółty. Nie oznacza to jednak, że nasza kurtka koniecznie powinna mieć neonowe barwy – wystarczy, że zadbamy, aby znalazły się na niej odblaski, które pozwolą innym uczestnikom ruchu zauważyć nas ze znacznej odległości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]