Sprzęt turystyczny

Turystyka górska od wielu lat podbija serca Polaków. Czyste, rześkie powietrze, niemające sobie równych krajobrazy i spora dawka adrenaliny sprawiają, że jest to forma relaksu, która gwarantuje nam doskonały, aktywny wypoczynek o każdej porze roku. Pamiętajmy jednak, że góry, oprócz swego piękna, skrywają także wiele niebezpieczeństw, które są szczególne groźne dla początkujących miłośników zdobywania szczytów. Na rynku dostępnych jest jednak wiele produktów, które nie tylko ułatwią nawigację i poruszanie się po górskich szlakach, ale również w skrajnych sytuacjach mogą uratować nam życie.

Wybierając się w góry należy koniecznie zaopatrzyć się w odpowiednią odzież i obuwie. Na górskich ścieżkach, gdzie pogoda bywa wyjątkowo kapryśna, a temperatura zmienia się wraz ze wzrostem wysokości, nie sprawdzą się ulubione dżinsy i t-shirt. Bezwzględnie należy więc sięgnąć po odzież funkcyjną. Koszulki i spodnie wykonane z innowacyjnych tkanin zagwarantują nam doskonałą wentylację ciała. Odprowadzające wilgoć, szybkoschnące i bardzo komfortowe pozwolą nam w pełni cieszyć się przygodą. Nie zapominajmy również o bieliźnie termicznej, niezbędnej podczas skoków temperatury. Nawet jeśli wybieramy się na szlak latem, warto wrzucić do plecaka kurtkę przeciwdeszczową, która dodatkowo ochroni nas przed porywistym wiatrem, często towarzyszącym opadom. Podstawą wygody i bezpieczeństwa są także odpowiednio dopasowane buty. Decydując się na konkretny model warto uwzględnić warunki, w jakich będziemy podróżować – inne obuwie wybierzemy na lato, inne na zimę.

Niezbędnik turysty górskiego

Buty i odzież to kluczowe produkty, o które powinniśmy zadbać organizując górską wyprawę. Oprócz nich istnieją też akcesoria, które w chwili niebezpieczeństwa mogą uratować nam zdrowie i życie. Do najbardziej przydatnych i cieszących się największą popularnością wśród fanów górskich przygód, a przez ratowników wymienianych jako niezbędnik każdego turysty, należą:

  • Spersonalizowana opaska medyczna – niewielki wydatek, który w skrajnych momentach może okazać się cennym źródłem informacji dla służb ratunkowych. Możemy na niej wydrukować chociażby naszą grupę krwi, czy numer telefonu osoby, która powinna jako pierwsza dowiedzieć się o zaistniałej sytuacji.
  • Folia termiczna – służy do ochrony poszkodowanego przed wyziębieniem lub przegrzaniem. Po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca, dzięki czemu bez problemu zmieści się w plecaku. Pamiętajmy, że koc termiczny posiada dwie strony. Jeśli chcemy ochronić poszkodowanego przed wyziębieniem powinniśmy przykryć go w taki sposób, aby srebrna strona przylegała do ciała, a złota była po zewnętrznej stronie. Jeśli chcemy zapobiec przegrzaniu, wówczas srebrna strona folii termicznej powinna znaleźć się na wierzchu. Zaletą koców termicznych jest dodatkowo niska cena i łatwość użytkowania.
  • Apteczka pierwszej pomocy – artykuły, które bezwzględnie powinny się w niej znaleźć to:
  • kilka rodzajów plastrów
  • bandaże
  • opatrunki jałowe
  • środki dezynfekujące
  • małe nożyczki
  • środki przeciwbólowe i leki na dolegliwości żołądkowe
  • leki, przyjmowane przez nas na co dzień.
  • Detektor lawinowy – jest niezbędny szczególnie wtedy, kiedy wybieramy się na trasy, na których może dojść do zagrożenia lawinowego. To małe, lekkie (mieszczące się w kieszeni) urządzenie, które w przypadku zejścia lawiny wysyła sygnał pomagający ratownikom dotrzeć do zasypanej osoby. Jego zaletą są niewielkie koszty i duża wytrzymałość – bardzo trudno jest go zniszczyć, czy wyłączyć.

Łączność ze światem w górach

Wybierając się w góry pamiętajmy, że w każdej chwili powinniśmy mieć możliwość kontaktu z służbami ratunkowymi. Bezwzględnie weźmy zatem ze sobą telefon komórkowy z zainstalowaną, bezpłatną aplikacją „Ratunek” Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Trzykrotne naciśnięcie ikonki na ekranie spowoduje automatyczne połączenie z ratownikiem górskim. Dzięki modułowi GPS, który automatycznie włącza się po uruchomieniu aplikacji, możliwa jest także lokalizacja osoby poszkodowanej z dokładnością do 3 metrów. W aplikacji dostępny jest także moduł „Książeczka Medyczna”, w którym możemy umieścić najważniejsze informacje o naszym stanie zdrowia, które w przypadku konieczności znacznie ułatwią pracę służb ratunkowych.

Przydatne drobiazgi górskiego turysty

Urządzenia ratujące życie powinny bezwzględnie znaleźć się w ekwipunku każdego odpowiedzialnego turysty. Istnieje jednak szereg akcesoriów, które mogą ułatwić nam poruszanie się po górskich szlakach i jednocześnie ustrzegą nas przed wpadnięciem w tarapaty. Do najczęściej wymienianych należą:

  • Nieprzemakalna mapa i kompas – bez względu na to, że faworytem we wskazywaniu poprawnej trasy są aplikacje nawigacyjne dostępne w naszych telefonach, to w przypadku awarii czy zgubienia urządzeń, stare i sprawdzone metody ułatwią nam orientację w terenie.
  • Przenośna ładowarka – małe, niedrogie urządzenie, które możemy ładować podczas biegu, czy jazdy na rowerze. Idealnie sprawdzi się w miejscach, gdzie nie będziemy mieć dostępu do elektryczności.
  • Kije trekkingowe – ułatwią pokonywanie łatwiejszych odcinków trasy i zminimalizują nasze zmęczenie.
  • Scyzoryk – posiadający wiele funkcji, mały i poręczny może okazać się przydatny w wielu nieprzewidzianych sytuacjach.
[Głosów:1    Średnia:5/5]