Śruby - konwersja pomiędzy normami ISO/DIN/PN

Coraz więcej osób zastanawia się, o co tak naprawdę chodzi z tą całą konwersją. Macie podobnie? Też nie wiecie, co na przykład oznaczają poszczególne skróty? To już nie problem – dowiecie się tego bowiem z poniższego artykułu. Zdobędziecie również informacje, kiedy konkretnie przydaje się konwersja norm ISO/DIN/PN.

Co oznaczają poszczególne skróty?

Rozpocznijmy od pierwszego skrótu od lewej. ISO to Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. O czym warto wiedzieć? Jest to organizacja pozarządowa, która została założona w 1947 roku, w lutym. W tym momencie ma siedzibę w Genewie. Na dzień dzisiejszy ISO zrzesza 162 państwa członkowskie – w tym gronie jest również Polska. Na terenie naszego kraju są stosowane również normy DIN stanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Sama nazwa pochodzi od Deutsches Institut für Normung. Stowarzyszenie posiada siedzibę w Berlinie. Zostało założone w 1917 roku. Natomiast PN to skrót od Polskich Norm. Niestety, normy te mają zasięg tylko krajowy. Są zatwierdzane przez Polski Komitet Normalizacyjny. Ich opracowywaniem zajmują się natomiast specjalne Organy Techniczne. Wyróżniamy tutaj Komitety Techniczne, Komitety Zadaniowe, a także Rady Sektorowe.

Sprawdź aktualną ofertę firmy Stalmut na https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-din-933-iso-4017-szesciokatne-pelnym-gwintem/

Kiedy przydaje się konwersja norm?

Tego tematu na pewno nie wolno bagatelizować. Myślicie, że wystarczy Wam tylko znać oznaczenie PN dotyczące konkretnych śrub? To błędne założenie. Pamiętajcie, że nasze normy są stosowane tak naprawdę tylko na terenie Polski. Jeśli będziecie chcieli kupić elementy łączące lub regulujące urządzenia, to warto poznać normy o szerszym zasięgu działania. Wyjaśnijmy to na przykładzie. Załóżmy, że macie zamiar kupić śruby HV DIN do połączeń sprężanych. Biorąc pod uwagę Polskie Normy, mają one oznaczenie PN 82343. Co trzeba zrobić, aby poznać pozostałe normy? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wpisać ten ciąg znaków do odpowiedniej tabeli. Po chwili zdobędziecie niezbędne informacje. Otóż śruby HV do połączeń sprężanych mają też oznaczenia DIN 6914 i ISO 7412. Warto mieć tego świadomość. Zwłaszcza, że elementy tego typu są bardzo popularne. Trzeba wiedzieć, że połączenia sprężane służą bowiem do łączenia elementów w taki sposób, żeby śruby sprężające były poddawane tylko siłom rozciągającym. Przydaje się to w wielu sytuacjach. Pamiętajcie, że znajomość tylko Polskich Norm może być niewystarczająca, aby dogadać się na przykład z kimś z innego kraju. Trzeba być zatem elastycznym i potrafić korzystać z tabeli konwersji norm, co ogólnie nie jest zbyt trudne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]