Syfony do kuchni i łazienki

Organizacja kompetentnego odprowadzania wody wymaga zainstalowania dobrej, jakości syfonu. Jest to niezbędny atrybut przy montowaniu zlewów, umywalek,itp. Tak szerokie zastosowanie określa zakres i wersje.

Urządzenia syfonowe są dość proste i łatwe w instalacji, trzeba wziąć pod uwagę najbardziej aktualne typy:

  • Rurę z zagięciem o określonym kształcie, na przykład rurowym w kształcie litery U
  • Istnieją również modele z kształtem falistym, które są składaną rurką z tworzywa sztucznego, może się wyginać i zachować określony kształt. Takie modele mogą być praktycznym rozwiązaniem, jeśli konieczne jest zlokalizowanie zlewu z dala od odpływu
  • Wreszcie, jedną z najpopularniejszych opcji projektowych jest konstrukcja butelki, która ma użyteczną zdolność do zatrzymania przypadkowo upuszczonej biżuterii i innych małych przedmiotów, które osiadają na dnie urządzenia.

Zadania, jakie spełnia syfon?

Syfon służy, jako blokada hydrauliczna, która zapobiega przenikaniu nieprzyjemnych zapachów i gazów z systemu kanalizacyjnego. W rurze, nawet po osuszeniu cieczy, pozostaje niewielka objętość wody, która tworzy warstwę ochronną. Należy pamiętać, że jeśli zawór hydrauliczny nie był używany przez dłuższy czas, woda tam się znajdująca może stopniowo odparowywać.

Poziom warstwy wodnej będzie zależał od różnicy ciśnienia atmosferycznego i ciśnienia powietrza wewnątrz. Jeśli ciśnienie wewnętrzne jest niższe, ciecz zostanie odprowadzona do odpływu ściekowego, a przy bardziej znaczącym spadku cała objętość wody może zostać uwolniona z instalacji hydraulicznej.

Syfony sanitarne są używane do pracy z następującymi urządzeniami łazienkowymi i kuchennymi:

  • Do brodzików
  • Do zlewów kuchennych
  • Do umywalek
  • Do wanny
  • Do bidetu.

Jak widać, syfon jest niezbędny, dlatego ważne jest, aby przewidzieć wszystkie szczegóły podczas jego używania. Aby uczynić instalację wodno-kanalizacyjną jeszcze bardziej wygodną i bezpieczną, urządzenie może być wyposażone w system przelewowy, korki i automatyczne systemy spustowe, które często są używane do wanien.

Materiał, z jakiego produkowane są syfony

Zgodnie z materiałami, z których wytwarza się to urządzenie sanitarne, wyróżnia się tradycyjne żeliwo, najbardziej niezawodne miedziane lub mosiężne i nowoczesne i tańsze modele z tworzyw sztucznych. Żeliwne syfony są nadal używane w starych domach, natomiast modele z mosiądzu i miedzi są wykorzystywane tam gdzie trzeba zrobić instalacje na wiele lat.

Syfony z tworzyw sztucznych są nie mniej popularne głównie ze względu na niższe koszty i praktyczność. Należy zwrócić uwagę, na jakość pierścieni uszczelniających, aby wyeliminować możliwość wycieków. Nawet to niepozorne urządzenie sanitarne może, przy odpowiednim wyborze, sprawić, że korzystanie z kuchni i łazienki będzie wielokrotnie przyjemniejsze i beztroskie.

Najlepsza i najdroższa instalacja wodno-kanalizacyjna nie będzie działać wydajnie, jeśli nie zadba się o niezawodne instalacje hydrauliczne. Dlatego w każdym mieszkaniu powinny znajdować się wysokiej, jakości syfony do zlewu i wanny, a także wąż fletowy lub spustowy, aby zapewnić odprowadzenie wody do kanalizacji z pralki.

Rodzaje syfonów według miejsca przeznaczenia

Różnorodność urządzeń gospodarstwa domowego i instalacji wodno-kanalizacyjnych wymaga zastosowania innej konfiguracji syfonów. Przy zakupie syfonu należy wziąć pod uwagę jego lokalizację i objętość odprowadzanej wody. Na przykład syfon do brodzika może być zainstalowany w podłodze, a syfon do zlewu może być potrzebny z przelewem.

Aby zainstalować pralkę lub zmywarkę do naczyń oprócz standardowego syfonu sanitarnego, może być konieczny falisty w celu przedłużenia połączenia z kanalizacją, a zlew kuchenny często wymaga podwójnego syfonu lub syfonu ze specjalnym odpływem do zmywarki.  Coraz większą popularność zyskują syfony faliste, do produkcji których stosuje się złożoną rurę.

Taki syfon może być używany niezależnie od tego, gdzie ścieki się znajdują, ponieważ  karbowana rura może mieć różną długość i jednocześnie rozciąga się na wystarczającą odległość.

Źródło: http://www.domino-online.eu/lazienka/syfony.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]