6 KORZYŚCI z prowadzenia ogrodu

Już od wieków ludzie zdają sobie sprawę z dobroczynnego oddziaływania natury na nasz organizm. Dlatego od zawsze naszym siedliskom towarzyszyły namiastki obecnych ogrodów, aby w późniejszych czasach coraz bardziej się rozwijać, udoskonalać, dzięki czemu obecnie możemy korzystać z ogrodów w takiej doskonałej formie, jaką prezentują.

Ogród ma pozytywny wpływ na nasz organizm, oddziałuje zarówno na duszę, jak również i ciało, dlatego jeżeli nie jesteś pewny, czy chcesz mieć swój kawałek zieleni i czy warto, zapoznaj się z naszym poradnikiem, znajdziesz tu na pewno odpowiedź na nurtujące Cię pytanie.

Korzyści zdrowotne płynące z ogrodnictwa:

  1. Łagodzi stres i jego skutki – od dawna przebywanie nie łonie natury jest znane z kojącego charakteru jaki wywiera na nasze ciało i umysł. Zieleń, piękne zapachy, kojące dźwięki, szum traw, liści na drzewie- wszystko to powoduje, że łatwiej nam jest ukoić skołatane nerwy w ogrodzie, parku czy na łące. Dodatkowo praca na świeżym powietrzu pozwala spożytkować negatywną energię na coś pozytywnego. A więc? działamy !
  2. Poprawia zdrowie naszego serca, chroni przed zawałem – przeprowadzone badania, które wykonali szwedzcy naukowcy potwierdziły, że u seniorów, którzy aktywnie zajmują się ogrodem, ryzyko zapadnięcia na zwała spadło nawet do 30 %. Tym samym udowodniono, że ogrodnictwo jest jednym z najprzyjemniejszych i najskuteczniejszych form aktywności fizycznej, którą możemy zajmować się w każdym wieku. Praca w ogrodzie naraża nas na ekspozycję na słońcu, które jest niezbędne do produkcji własnej witaminy D, koniecznej w
  3. Sprawne ciało – wszystkie prace ogrodowe wpływają na poprawę kondycji i sprawności naszych rąk oraz ich siłę. Precyzyjne przycinanie, plewienie, podwiązywanie, kształtowanie, wsadzanie, przesadzanie itd… to gimnastyka dla naszego ciała. Prace ogrodnicze wykorzystuje się do planowania gimnastyki rehabilitacyjnej dla osób,których dłonie wymagają rozruszania i nadania sprawności. Precyzyjne i dokładne czynności jakich wymaga ogrodnictwo, to doskonałe ćwiczenia, które powtarzane regularnie, poprawią sprawność każdego !
  4. Sprawność umysłowa – dzięki temu, że ogrodnictwo wpływa na nasz organizm, nasz umysł musi dotrzymywać mu kroku, codzienne prace w ogrodzie powodują, że nie tylko nasz organizm, ale także nasz umysł, jest nieustanie pobudzany do pracy. Przymus zapamiętania wszystkich informacji, na temat wymogów roślin, terminów sadzenia, nazewnictwo a także chęć poszerzania swojej wiedzy, czytanie i dowiadywanie się coraz to ciekawszych informacji, stymuluje nasz umysł do rozwoju. Dzięki temu zapewniamy sobie poprzez ogrodnictwo, sprawność umysłową w każdym wieku. Dodatkowo potwierdzono  badaniami obecność w glebie pewnych bakterii beztlenowych, które oddziałują na nasz mózg zwiększając jego możliwości i pobudzające jego procesy poznawcze, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapamiętać więcej, szybciej coś zrozumieć, jak również mamy ochotę poszerzać wiedzę, dlatego ogrodnictwo i praca w ziemi z roślinami, może być wykorzystywane jako darmowa i bezpieczna metoda polepszania efektywności nauczania przez studentów w czasie sesji. Naukowo potwierdzone ! warto spróbować :).
  5. Odporność – nieustanny kontakt z czynnikami zewnętrznymi takimi jak bakterie, zarazki czy zanieczyszczenia, podczas pracy w ogrodzie powoduje, że nasz organizm uodparnia się na ich działanie, dzięki czemu zaczynamy rzadziej chorować, nasz organizm jest w stanie sam się obronić, nie potrzebujemy stymulować go dodatkowo lekami czy wspierać się antybiotykami.
  6. Praktyczne rozwiązanie – dla naszego domu, w ogrodzie możemy ustawić wiatę, garaż czy składzik, gdzie możemy przechowywać zapasy, narzędzia czy parkować samochód. Dzięki czemu uda nam się zachować porządek i ład w domu i ogrodzie. https://ogrodolandia.pl/wiaty-garazowe

Zachęcamy, jeżeli masz szansę, spędzaj w ogrodzie przynajmniej pół godziny dziennie. Taki codzienny rytuał pozwoli Ci zachować sprawność ciała i umysłu, a także poprawi Twój nastrój. Ogród może być pretekstem do przyjemnego spędzania czasu w gronie rodzinnym, czy to podczas prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, czy na zabawie lub odpoczywając. Niezależnie jaki sposób wybierzecie, przebywanie w ogrodzie z pewnością stanie się waszym ulubionym sposobem na zdrowy styl życia dla całej rodziny.

[Głosów:2    Średnia:5/5]