Akcesoria do jogi – potrzebne czy nie?

Akcesoria do jogi – potrzebne czy nie?

Przypuszczalnie każda początkująca joginka lub początkujący jogin ma dylemat, czy opłaca się korzystać z akcesoriów do jogi. Niektórzy uważają, że nie ma takiej potrzeby, inni sądzą, iż właśnie poczatkujący powinni zastanowić się nad zakupem przynajmniej niektórych akcesoriów, ponieważ ciało nie jest dobrze rozciągnięte. Wydaje się, że przynajmniej maty do jogi warte są rozważenia, ale tak naprawdę nawet inne akcesoria, jak klocki drewniane, paski czy wałki mogą okazać się niezwykle przydatne osobom stawiającym pierwsze swoje kroki w praktykowaniu jogi.

W jakim stopniu akcesoria do jogi są pomocne?

Pierwszym zakupem zazwyczaj jest mata i jej zalety są bardzo proste. To przede wszystkim duża wygoda wykonywania pozycji. Maty do jogi dobrej jakości perfekcyjnie izolują nasze ciało od twardego i zimnego podłoża, a dzięki temu możemy skupić się na samych ćwiczeniach, a nie jakichś niedogodnościach. Ktoś powie, że wystarczy przecież zwykły koc, ale nie jest to tak do końca prawdą. Koc z reguły łatwo się przesuwa, co stwarza ryzyko powstania kontuzji. W przypadku mat takie niebezpieczeństwo wyraźnie maleje, szczególnie gdy zwróci się uwagę na parametr antypoślizgowości przy jej wyborze. Poza tym, mata nie wydaje się też na tyle drogim produktem, aby rezygnować z jej zakupu. Ciekawą ofertę mat do jogi można znaleźć w specjalistycznym sklepie internetowym, np. http://jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html.

Akcesoria do jogi potrzebne czy nie2

Inne akcesoria, jak paski, klocki, pianki czy bolstery (wałki) pomagają początkującym osobom łatwiej wejść w konkretną asanę przy właściwym ułożeniu ciała. Pamiętajmy, że większość z nas na początku ma niezbyt rozciągnięte ścięgna czy ramiona i w takiej sytuacji zdecydowanie trudniej wykonać poprawnie ćwiczenia i to jeszcze bezboleśnie. Dzięki akcesoriom joga staje się dostępna praktycznie dla każdego – nie ma znaczenia wiek, kondycja, ale także fizyczne ograniczenia lub przebyte urazy nie stanowią przeszkody. Przecież niektórzy lekarze nawet zalecają jogę osobom dochodzącym do zdrowia, jako formę rehabilitacji.

Zastosowanie akcesoriów służy również ochronie zdrowia, ponieważ nie przeciąża się stawów bądź kręgosłupa. Szybciej można wzmocnić oraz uelastycznić swoje ciało i tym samym skupić się, np. na oddechu. Akcesoria uczą też przyjmowania odpowiedniej pozycji. Paski mogą okazać się niezbędne przy niektórych ćwiczeniach rozciągających, dzięki bolsterom idealnie układamy ciało w asanach leżących i siedzących. Drewniane klocki albo lżejsze od nich pianki umożliwiają dostosowanie pozycji do umiejętności konkretnej osoby.

Czy warto kupować akcesoria do jogi?

Maty do jogi wydają się absolutnie konieczne i w tym przypadku nie ma sensu męczyć się na kocu, dodatkowo ryzykując niekontrolowane ślizganie się materiału po podłodze. Nawet, kiedy chodzimy do szkoły jogi, to lepiej mieć własną matę ze względów higienicznych. Nigdy nie wiadomo, kto z maty korzystał wcześniej. Inne akcesoria możemy na początku próbować zastępować tym, co mamy w domu, pod ręką. Zamiast pasków da się zastosować apaszkę lub szalik, książki mogą zastąpić klocki i pianki, a zwinięty kocyk wałek. Jednak są to pomysły tymczasowe i jeżeli złapiemy bakcyla jogi na dobre, to warto kupić bardziej stabilne i wygodniejsze typowe akcesoria.

[Głosów:6    Średnia:3.7/5]