Akcesoria piłkarskie

Piłka nożna uważana jest za najpopularniejszą dyscyplinę sportu nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Największe turnieje przyciągają miliony widzów przed telewizory i tłumy kibiców na stadiony. Każdy chce być świadkiem efektownego widowiska. Nic dziwnego, że coraz większa rzesza miłośników futbolu, zafascynowanych finezyjną grą najlepszych zawodników, pragnie spróbować swoich sił w ulubionym sporcie.

Bez piłki nie pogramy…

Zaczynając praktyczną przygodę z piłką nożną i chcąc czerpać z niej maksymalną satysfakcję musimy pamiętać o odpowiednim wyposażeniu, na które składa się nie tylko strój piłkarski, ale także wszelkie niezbędne akcesoria, które zdecydowanie wpłyną na komfort gry. Oczywiście gra w piłkę nie obędzie się bez najważniejszego, czyli samej piłki. W zależności od funduszy jakimi dysponujemy, możemy zakupić produkt w niskiej cenie, przeznaczony dla niewymagających graczy, lub piłki kosztujące nawet kilkaset złotych. Różnica spowodowana jest wykorzystaniem różnych rodzajów materiałów, z których wykonane są piłki. W zależności od rodzaju nawierzchni, na której toczyć się będzie gra, wyróżniamy kilka rodzajów piłek:

  • Piłki przeznaczone do gry na murawie, a więc produkt najpopularniejszy wśród amatorów gry na świeżym powietrzu. Najbardziej klasyczne piłki występują w kilku rozmiarach, dostosowanych do możliwości użytkownika praktycznie w każdym wieku. Jedną z największych zalet tej piłki, docenianą przez amatorów futbolu, jest bardzo wysoka jakość odbicia, która wpływa na mocne i precyzyjne uderzenia. Drugą stroną medalu może okazać się materiał wykorzystany do wypełnienia i obszycia piłki. W tańszych produktach stosuje się materiały, które najzwyczajniej przemakają, co prowadzi do szybkiego wyeksploatowania piłki podczas meczów rozgrywanych przy deszczowej aurze.
  • Piłki przeznaczone do gier na piasku, piłki plażowe – pozwalają na grę bosymi stopami, bez ryzyka kontuzji powodowanej zbyt twardym materiałem. Większość piłek tego rodzaju jest nieprzemakalna, jednak należy mieć na uwadze, że modele te są ogólnie mniej wytrzymałe od halowych, czy klasycznych odpowiedników.
  • Piłki przeznaczone do gry na hali nie wymagają zastosowania nieprzemakalnych rozwiązań. Są to piłki do gry w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie nie zależy nam na mocnym odbiciu. Odporne na ścieranie i charakteryzujące się niskim kozłem są opcją idealną dla amatorów futsalu.

Zanim nabędziemy piłkę spełniającą nasze oczekiwania powinniśmy zwrócić jeszcze uwagę na materiał, z którego została wykonana oraz konstrukcję. Tradycyjne piłki posiadają trzy warstwy:

  • Osłona – w produktach z wyższej półki wykonana jest ze skóry syntetycznej. Dla zachowania wysokiej odporności na ścieranie przy produkcji wykorzystuje się zarówno polichlorek winylu, jak i poliuretan. Samo łączenie osłonki możemy spotkać w kilku postaciach:
  • Osłona szyta – gwarantuje bardzo dużą trwałość produktu. Szycie wykonuje się maszynowo lub ręcznie. W drugim przypadku możemy spodziewać się wyższej jakości.
  • Osłona klejona – jak możemy się spodziewać, będzie najbardziej zawodnym i najmniej trwałym sposobem łączenia. Spotkamy je w piłkach z dolnej półki cenowej.
  • Osłona zgrzewana – jest ceniona zwłaszcza przez profesjonalnych graczy. Powierzchnia piłki jest gładka i bardzo trwała, odporna na uszkodzenia i szybką eksploatację.
  • Poszycie – jeśli zależy nam na produkcie charakteryzującym się dużą wytrzymałością postawmy na piłki posiadające przynajmniej cztery lub pięć warstw. Dla lepszej amortyzacji pęcherza piłki stosuje się niekiedy specjalną, cienką warstwę pianki.
  • Pęcherz – z reguły wykonany jest z butylu lub lateksu. Butylowe pęcherze charakteryzują się większą trwałością i umieszczone są w piłkach przeznaczonych do bardziej profesjonalnych rozwiązań. Lateksowe są z kolei spotykane w najtańszych produktach.

/h3>Dobre korki to podstawa

Odpowiednio dobrane obuwie spełnia kilka funkcji. Do najważniejszych należy zmniejszenie ryzyka kontuzji oraz poprawienie komfortu podczas aktywności. Podczas wyboru nawet najbardziej efektowny wygląd powinien zejść na drugi plan. Liczy się przede wszystkim wygoda. Buty piłkarskie, podobnie jak piłki, dzieli się na kilka typów:

  • Lanki – chyba najpopularniejsze wśród amatorów futbolu. Doskonale nadają się do gry na murawach w kiepskiej formie, ze względu na obecność korków z tworzywa sztucznego.
  • Wkręty – posiadają aluminiowe lub metalowe korki. Każdy z nich jest wkręcany, dlatego nie ma potrzeby wymiany całych butów, w przypadku zniszczenia jednego elementu. Są idealne na murawy, gdzie konieczne jest zachowanie świetnej przyczepności. Ułatwiają poruszanie na śliskiej i grząskiej powierzchni. Używając ich na bardzo twardych boiskach możemy nabawić się odcisków.
  • Turfy – wyposażone w małe gumowe koreczki najlepiej sprawdzają się na sztucznych nawierzchniach oraz śniegu.
  • Halówki – doskonale sprawdzą się w futsalu oraz podczas gry na sztucznych boiskach. Zupełnie nie nadają się do gry na mokrej powierzchni.
[Głosów:1    Średnia:5/5]