Akordeon jest stosunkowo nowym instrumentem na scenie muzycznej, bowiem został wynaleziony na początku XIX wieku w Europie (czerpano tutaj z koncepcji starszych chińskich instrumentów) i dopiero w ubiegłym stuleciu ukształtował się w swojej nowoczesnej formie. Ponieważ akordeon był w stanie wydać naprawdę głośny dźwięk (przyp. nie było jeszcze żadnych wzmocnień dźwięków), dość szybko stał się dość popularnym instrumentem – szczególnie w muzyce tanecznej.

Akordeon w Polsce

Uważa się, że większość akordeonów przybyła do Polski wraz z podróżującymi niemieckimi kupcami i zyskała popularność w różnych społecznościach naszego kraju. Spuścizna akordeonu jest nadal widoczna w gatunkach muzyki ludowej, które pozostają w wielu polskich regionach.

Rodzaje akordeonów

Istnieją trzy główne rodzaje akordeonów:

  • diatoniczny,
  • chromatyczny,

Diatoniczne i chromatyczne akordeony mają przyciski (guziki), a akordeony klawiszowe mają jak sama nazwa wskazuje – klawisze. W standardowym instrumencie klucze znajdują się po prawej stronie instrumentu. Lewa strona ma nuty na akordeon lub basowe, służące do grania rytmu.

Jak działa akordeon?

Akordeony grają, gdy ich miechy wypełniają się powietrzem, a powietrze jest wypychane z otworów. Twórcy akordeonów dostrajają je ręcznie, a każda nuta może wyzwalać od jednego do czterech dźwięków.

Niektóre gatunki muzyki, w których można usłyszeć akordeony to

  • Tango
  • Polka
  • Irlandzka muzyka

Jak dbać o akordeon?

Jest wiele wskazówek, którymi należy się kierować, aby móc korzystać ze swojego akordeonu jak najdłużej – w tym artykule znajdziesz kilka najważniejszych.

Zwiększenie trwałości języczków tonowych oraz rozszerzenie siły tonów na nowym akordeonie uzyskuje się poprzez grania w piano do mezzoforte przez około miesiąca, następnie stopniowo przechodząc do mocnej gry forte.

Przechowywanie i konserwacja

Aby akordeon służył jak najdłużej i w jak najlepszym stanie należy go bezwzględnie w momencie, gdy nie jest używany przechowywać w walizce. Jeśli chce się zapewnić mu jeszcze lepsze zabezpieczenie przed wilgocią oraz kurzem wskazane jest trzymać go ponadto w walizce, która posiada pokrowiec wykonany z miękkiego materiału. Zabronione jest wkładanie do tej samej walizki pulpitu na nuty.

Ważne jest również, aby zapamiętać, że:

  • Akordeon musi być przechowywany w suchym pomieszczeniu.
  • Nie można zapomnieć o odczekaniu z graniem przy zmianie temperatury.
  • W przypadku pojawienia się na instrumencie osadu z pary wodnej, konieczne jest wstrzymać się z grą, aż nie zniknie sam – nie można go ścierać, gdyż w ten sposób można zaszkodzić instrumentowi.

Oczywiście akordeon jest wytrzymałym instrumentem, będącym w stanie znieść nieduże wstrząsy, ale będąc jego szczęśliwym posiadaczem trzeba być wyczulonym na zbyt gwałtowne ruchy kierowane w jego stronę, gdyż takowe są w stanie poluzować płytki głosowe, jak również może dojść do uszkodzenia samej obudowy.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dobrze jest zgłosić się po pomoc do doświadczonych w temacie muzyków, bądź też poszukać odpowiedzi na wiarygodnych forach internetowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]