Aluminiowe okna - przyszłość dla środowiska

Dziś domy energooszczędne buduje prawie każdy. Ale nie trzeba od razu stawiać domu od fundamentów po dach, aby uczynić swoje gniazdko bardziej przyjaznym dla środowiska i swojej kieszeni. Wystarczy wymiana okien na te lepszej jakości – aluminiowe.

Energooszczędny dom, czyli jaki?

Dom, który jest energooszczędny to taki, w którym skumulowane ciepło nie ucieka na zewnątrz zbyt szybko. To również taki, który przez większą część dnia jest oświetlony światłem naturalnym, bez konieczności włączania sztucznego oświetlenia. Aby uczynić dom energooszczędnym, warto podjąć kroki zmierzające ku bardziej efektywnemu wykorzystaniu naturalnych, darmowych zasobów. A tymi jest przede wszystkim energia pochodząca ze światła słonecznego.

Jak okna pozwalają oszczędzać energię

Okna aluminiowe są obecnie liderami wśród okien, które pozwalają na zbudowanie energooszczędnego domu. Ma w tym zasługę przede wszystkim aluminium, które jest materiałem tanim w pozyskaniu, łatwym do przetwarzania, a jednocześnie o wysokiej trwałości i dających doskonałe parametry techniczne. Dobrze dopasowane do bryły budynku okna aluminiowe pozwalają wpuszczać maksimum światła słonecznego. Dzięki temu oszczędza się na prądzie, poprzez późniejsze włączanie światła w domu. Dodatkowo okna aluminiowe posiadają specjalne parametry izolacji termicznej. Umożliwiają wpuszczanie ciepła wraz z energią słoneczną, i nie wypuszczają go przez długi czas.

Okna a cyrkulacja

Cyrkulacja powietrza w każdym domu jest sprawą zasadniczą. W mieszkaniu musi być obieg świeżego powietrza. Dzięki temu ściany nie porastają grzybem, a w mieszkaniu jest świeżo i przyjemnie. Oddycha się też dużo zdrowiej i łatwiej w dobrze wietrzonym pomieszczeniu. Dom musi oddychać przez całą dobę, dlatego bardzo ważnym parametrem okien aluminiowych jest przepuszczalność dla powietrza. Profile aluminiowe są skonstruowane w taki sposób, aby dawały przez cały czas odpowiedni obieg powietrza i nie dopuszczały ani do wyziębienia domu, ani do jego zbytniego przegrzania. Nie trzeba od razu budować nowego domu, aby móc zaobserwować, co znaczy energooszczędność w wykonaniu aluminiowych profili. Wystarczy tylko wymienić swoje stare, drewniane podwójne okna w domu na nowoczesne – o dużej powierzchni szklanej i właściwych profilach. Dzięki temu dom będzie lepiej oświetlony i cieplejszy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

[Głosów:0    Średnia:0/5]