Każdy kandydat na zawodowego kierowcę musi uzyskać oczywiście stosowne orzeczenie lekarskie i psychologiczne o braku jakichkolwiek przeciwwskazać zdrowotnych do wykonywania zawodu. Lekarskie i psychologiczne badania na prawo jazdy dotyczą kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E i D. Do tej grupy należy zaliczyć także tych kierowców, którzy ubiegają się o przywrócenie prawa jazdy kategorii B.
Kto kieruje na badania na prawo jazdy
Z praktycznego punktu widzenia badania lekarskie i psychologiczne przeprowadzane są najczęściej na wniosek osoby zainteresowanej – czyli samych kierowców. Warto wspomnieć jednak o tym, że jednym z obowiązków przedsiębiorców i różnorodnych podmiotów, które wykonują transport drogowy jest oczywiście kierowanie swoich kierowców na badania lekarskie i psychologiczne.
Kto musi wykonać badania psychologiczne?
Badania psychologiczne muszą zrobić osoby, które chcą pracować na stanowisku kierowcy i ubiegają się o wyższe kategorie prawa jazdy. Badania są niezbędne także u osób, które chcą zostać instruktorami jazdy i egzaminatorami nauki jazdy. Na badania muszą zgłosić się także kierowcy, którzy przekroczyli 24 punktów karnych oraz kierowcy, którym odebrano prawo jazdy z powodu jazdy w stanie nietrzeźwości. Warto wspomnieć również i o tym, że badania psychologiczne są także niezbędne u osób, które chcą kierować pojazdami uprzywilejowanymi.
Kiedy i gdzie wykonać badania lekarskie
Bardzo ważne jest to, aby wykonać badanie lekarskie od razu po uzyskaniu świadectwa kwalifikacji zawodowej. Wymóg ten dotyczy wszystkich kierowców, którzy ukończyli szkolenia okresowe. Warto wspomnieć także i o tym, że otrzymane orzeczenie lekarskie ulega przedawnieniu. Aby móc kontynuować pracę na stanowisku kierowcy zawodowego, należy systematycznie poddawać się badania. Osoby poniżej 60 roku życia muszą robić badania co 5 lat. Kierowcy powyżej 60 roku życia powinni robić badania co 30 miesięcy. Osoby z Warszawy i pobliskich okolic najszybciej badania mogą zrobić w https://www.badania-kierowcow.warszawa.pl/.