Baseny ogrodowe

Lato to pora roku, którą wyczekuje większość z nas. Nie ma nic przyjemniejszego od wylegiwania się na słońcu oraz korzystania z kąpieli wodnych. Przeważnie kąpieliska miejskie są zatłoczone i zanieczyszczone, a podróż nad pobliskie jezioro to nie opcja dla każdego. Dlatego też najlepszym wariantem jest posiadanie własnego basenu, z którego możemy wspólnie korzystać w każdej wolnej chwili. Jeśli decydujemy się na tą opcję musimy wiedzieć, czy chcemy go budować, czy zaopatrzyć się w gotowy wariant.

Basen nadmuchiwany najprostszym sposobem na relaks

Najtańszym oraz niewymagającym stałego miejsca rozwiązaniem jest basen nadmuchiwany. Produkuje się je z cienkiej, lecz bardzo wytrzymałej gumy, dzięki czemu nie musimy obawiać się pęknięcia materiału. Na rynku dostępne są różne rozmiary nadmuchiwanych basenów, najlepszy dla kilkuosobowej rodziny będzie basen o wymiarach 3×2 metry. Możemy znaleźć takie, w których zmieści się nawet 10 osób. Za taką przyjemność zapłacimy w granicach 100-300 złotych. Największą zaletą jest to, że wystarczy niewiele czasu, by go napełnić, a w razie konieczności wystarczy wylać wodę i wypompować powietrze, by się go pozbyć. Baseny nadmuchiwane nie posiadają zbyt dużej głębokości, przez co są bezpieczne dla dzieci. Niektóre modele posiadają siedziska oraz miejsce na napoje.

Basen tradycyjny inwestycją na długie lata

Jeśli posiadamy dużą działkę warto pomyśleć o budowie własnego basenu. Przy tym wariancie musimy posiadać informacje na temat wielkości działki, czy instalacji podziemnych. Ważne, aby znaleźć odpowiednią lokalizację, czyli w nasłonecznionym miejscu, z dala od drzew, dzięki czemu unikniemy zanieczyszczeń. Baseny tradycyjne posiadają wiele zalet:

  • stanowią duży komfort dla domowników,
  • podnoszą nasz prestiż,
  • dzięki większej przestrzeni umożliwiają aktywność fizyczną,
  • możemy dowolnie wybrać jego kształt i zagospodarować otoczenie.

Budowę basenu warto jest uwzględnić już przy planach budowy domu. Dodatkowo cena takiego przedsięwzięcia jest wysoka – za basen średnich wymiarów: 8x4x1,6m zapłacimy ok. 45 000 złotych.

Basen drewniany jako element architektury ogrodowej

Warto rozważyć również opcję basenu drewnianego. Dodaje on elegancji i stanowi element architektury naszego ogrodu. Jest to basen nastawny, choć można je montować całkowicie lub częściowo w ziemi. Elementy drewniane można malować lub olejować, dzięki czemu nadamy mu wymarzony wygląd. Baseny drewniane charakteryzują się wysoką jakością i solidną konstrukcją, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo całej rodzinie. Utrzymują ciepło wody znacznie dłużej, niż inne baseny, a także są ekologiczne. Za tę przyjemność zapłacimy w granicach 12 000 złotych o wymiarach 4×6,5 metra.

Basen rozporowy alternatywą dla basenu dmuchanego

Basen rozporowy to dobre rozwiązanie dla średniej wielkości rodziny. Jest większy od basenów dmuchanych i ma okrągły kształt. Wykonany jest z tworzywa PVC, konstrukcja opiera się na dmuchanym u góry kołnierzu, przez co wielkość basenu zależy od ilości znajdującej się w nim wody. Baseny te charakteryzują się dużą pojemnością oraz głębokością. W większych modelach możemy znaleźć drabinkę, czy przykrycie- za taki wariant o średnicy 5,5 metra zapłacimy około 1200 złotych.

Stabilny i solidny basen stelażowy

Kolejnym rodzajem basenu ogrodowego jest basen stelażowy:

  • ściany wykonane ma z PVC usztywnione są stelażami,
  • charakteryzuje się dużą wytrzymałością,
  • posiada duże zbiorniki mieszczące powyżej 5 osób,
  • zaopatrzony jest w boczną drabinkę ze względu na wysokość ścian,
  • w komplecie najczęściej dodawana jest pompa filtrująca,
  • duża powierzchnia umożliwia aktywność fizyczną.

Basen stelażowy wymaga jednak około 40 minut do całkowitego napełnienia i jest znacznie droższy od basenu rozporowego; za podobny wymiar – średnica 5,5 metra – zapłacimy około 4000 złotych.

Basen plastikowy wariantem dla najmłodszych

Aby radość wodnego szaleństwa nie ominęła naszych małych pociech, wart zaopatrzyć się w mały plastikowy basen. Jego małe gabaryty pozwalają na umieszczenie go w dowolnym miejscu. Basenik jest płytki, dzięki czemu zapewnia bezpieczeństwo Twojemu dziecku. Dodatkowo, możemy umieścić w basenie piasek, dzięki czemu zabawa będzie bardziej atrakcyjna. Na rynku dostępne są różne kształty i kolory, a cena również nie odstrasza – za standardowy basenik o wymiarach 80×90 cm zapłacimy w granicach 50 złotych. Dodatkowo, basen plastikowy to dobra opcja dla naszych czworonogów, o których szczególnie musimy myśleć podczas upałów. Mogą w tak małym basenie schłodzić się i napoić, dzięki czemu przetrwają wysokie temperatury bez problemu.

Ważnym elementem jest także pielęgnacja basenu. Należy regularnie oczyszczać go z liści lub innych zanieczyszczeń, warto zainwestować w specjalny pokrowiec, którym będziemy okrywać nasz basen. Ważnym rozwiązaniem jest również preparat chemiczny, który zdezynfekuje wodę, oraz przywróci prawidłowe PH. Dbajmy także o filtry stale oczyszczające wodę.

Jak widać możliwości nie brakuje. Warto jednak zapoznać się z najistotniejszymi informacjami przed podjęciem ostatecznej decyzji. Należy wziąć pod uwagę wielkość naszej działki, wysokość budżetu, liczbę osób korzystających z basenu, a także zainteresować się cechami konkretnego rozwiązania. Pamiętajmy, aby nasz zakup posiadał atest, był wykonany z solidnych materiałów, a także posiadał gwarancję od producenta. Dzięki temu zapewnimy bezpieczeństwo i zabawę naszej rodzinie.

[Głosów:9    Średnia:3/5]