Dla prawdziwego miłośnika biegania każdy czas i każde miejsce będzie idealne, aby oddać się swojej ulubionej formie aktywności. Jeśli jednak biegacze mieliby wskazać scenerię, w której najlepiej czują się podczas treningu, bez względu na panującą aurę, to wielu z nich bez wahania wybierze las. Nic dziwnego, bieganie w lesie niesie ze sobą mnóstwo korzyści.
Zalety biegania w lesie
Amatorzy biegania, którzy mają szczęście posiadać las w pobliżu miejsca swojego zamieszkania, z pewnością docenią komfort biegania w warunkach jakie dostarczają leśne polany, ścieżki, czy dukty. Z powodzeniem można uprawiać tam różne rodzaje biegowej aktywności, jak chociażby jogging, biegi przełajowe, a nawet sprint, czego nie można doświadczyć biegając w miejskich warunkach. Wymieńmy tylko niektóre z zalet uprawiania biegów w leśnych warunkach:
- Oddziaływanie na zmysły. Śpiew ptaków i szum liści na wietrze dostarcza zdecydowanie przyjemniejszych doznań niż miejski hałas, a smród spalin nie może konkurować z relaksującym zapachem lasu. W dodatku chłoniemy wzrokiem mnóstwo odprężającej zieleni zamiast betonowej szarości miast. Także słońce i wiatr nie atakują ostro, jak na otwartych przestrzeniach, lecz nienachalnie potęgują przyjemność płynącą z biegu na świeżym powietrzu po zacienionych trasach. Powietrze jest świeższe i bardziej rześkie.
- Czyste powietrze. Rzecz jasna powietrze w lesie, jeśli tylko nie graniczy on z trasą szybkiego ruchu, jest o wiele czystsze niż w mieście. W dodatku wzbogacone o woń olejków eterycznych wydzielanych przez leśną florę, ma bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka. Jeśli jednak las graniczy blisko z miastem, to i tak lepszy wpływ na zdrowie oraz samopoczucie ma intensywne i głębokie oddychanie wśród zieleni drzew niż chociażby na osiedlowej ulicy.
- Cisza i spokój. Nic tak nie odpręża, jak możliwość wyciszenia się i skoncentrowania na własnych myślach. Las jest idealnym miejscem do tego, aby pośród żywej zieleni oddać się medytacji, także w czasie ulubionej aktywności. Brak rozpraszających elementów ułatwia uporządkowanie myśli w głowie.
- Przewaga podłoża. Asfaltowe drogi i chodniki w miastach zdecydowanie ustępują leśnym, miękkim ścieżkom, które lepiej amortyzują wstrząsy, co znajduje przełożenie na lepszą kondycją kręgosłupa i kolan. Dodatkowo rozwijamy siłę biegową, co rusz napotykając na zbiegi i podbiegi, a mięśnie nie oswajają się z monotonią biegania. Urozmaicone trasy i ich zróżnicowane podłoże zmniejsza ryzyko przeciążenia oraz urazów.
Co przygotować do biegania po lesie?
- Jeśli zdecydowaliśmy, że chcemy rozpocząć przygodę z bieganiem w lesie, w pierwszej kolejności wybierzmy odpowiednie obuwie. Mimo, że leśne ścieżki zapewniają lepszą amortyzację niż twarde podłoża, to i tak warto zainwestować w buty z wyprofilowaną podeszwą, które umożliwią zniwelowanie dodatkowych wstrząsów. Wybór odpowiedniego obuwia pozwoli na stabilniejszy bieg i równomierne obciążenie mięśni i ścięgien. Wybierając buty do biegania po lesie, na początek wystarczy solidny, uniwersalny produkt. Jeśli jednak warunki z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć będą trudniejsze, warto zaopatrzyć się w buty trailowe. Charakteryzują się mocniej wyprofilowaną podeszwą, większym ciężarem i bardziej zabudowaną konstrukcją.
- Strój. W zależności od warunków atmosferycznych, możemy wybrać praktycznie każdy element garderoby przeznaczony do uprawiania sportu pod gołym niebem, a właściwie konarami drzew. Warto pamiętać, że specjalistyczna koszulka, wykonana ze sztucznego materiału, który nie wchłania potu i jest bardziej przewiewna, lepiej sprawdzi się od swojej bawełnianej odpowiedniczki, zapewniając lepszy komfort w czasie biegu. Przed wiatrem i chłodem ochroni nas bluza i spodnie, a także dodatki w postaci czapki i rękawiczek. Główną zasadą ubierania się przed biegiem jest wybór takiego stroju, w którym na początku nie będziemy odczuwać komfortowego ciepła. Już podczas biegu nasz organizm rozgrzeje się i osiągnie optymalną temperaturę.
- W specjalistycznych sklepach z asortymentem dla biegaczy możemy spotkać całą gamę produktów, które mogą wpłynąć na komfort biegu lub okażą się interesującymi gadżetami. Mogą to być funkcjonalne okulary z wymiennymi szkłami, dobieranymi w zależności od pory dnia i pogody, wszelkie pasy, na których można zamontować niezbędne, podręczne akcesoria, jak bidon z wodą lub telefon, czy coraz popularniejsze wśród fanów nowinek technicznych pulsometry. Te ostatnie urządzenia pozwalają zapisywać przebytą trasę, monitorować tętno, a także mierzyć wszelkie parametry biegu, przez co ułatwiają planowanie optymalnego treningu biegowego. Wbudowany GPS i kompas nie pozwolą zgubić się w lesie, w którym znajdziemy się po raz pierwszy.
Niemal w każdym lesie znajdziemy miejsce, w którym z powodzeniem możemy uprawiać bieganie. Ciekawą opcją jest korzystanie ze ścieżek dydaktycznych i szlaków turystycznych. Piesze i biegowe szlaki w polskich lasach liczone są w tysiącach kilometrów, a ich liczba ciągle rośnie. Warto zatem wybrać się do pobliskiego lasu celem przetestowania swoich sił na dostępnych trasach.