Biologia studia - czy warto?

Biologia studia wymagające dużej wiedzy i samozaparcia.
Studiowanie biologii wbrew opinii wielu osób nie jest łatwe. Aplikując na te studia musisz wykazać się znajomością nie tylko biologii, ale i chemii i fizyki. Niezależnie od tego, czy wybierzesz studia pedagogiczne, czy też biologię naukową będziesz musiał przebrnąć przez gąszcz różnorodnych egzaminów. Przyjrzyjmy się biologii, którą studiuje się pod kątem przyszłej pracy jako nauczyciel. Poza przedmiotami biologicznymi na tego typu studiach należy poradzić sobie z przedmiotami przygotowującymi Cię do pracy z dziećmi. Zanim zdecydujesz się na studiowanie biologii nauczycielskiej warto odpowiedzieć na pytanie, czy lubisz uczyć? Jeśli jednak praca w szkole nie jest Twoim powołaniem, to warto podjąć studia biologiczne o charakterze naukowym. W Polsce studia takie znajdziesz między innymi na Uniwersytecie Jagiellońskim lub Warszawskim. Pierwsze lata studiów obfitują w przedmioty chemiczne i matematyczne. Oprócz znajomości twierdzeń matematycznych, równań i całek, będziesz musiał zapoznać się też ze statystyką. Jeśli lubisz zoologię i botanikę, to uczelnie mają fantastyczne zaplecze naukowe. Ponadto jako student biologii UJ, możesz korzystać z Ogrodu botanicznego za zniżką. Co więcej ćwiczeniowcy organizują zajęcia terenowe, na których zbierane są rośliny do zielnika, albo łapane są owady, które nabija się na szpilki. Jeśli natomiast lubujesz się w biologii komórki uniwersytety oferują szeroki zakres zajęć teoretycznych i praktycznych. Dostępne mikroskopy świetlne, elektronowe i fluorescencyjne pozwolą Ci zagłębić się w struktury, o których nawet nie miałeś pojęcia. W trakcie studiów odbywa się miesięczne praktyki. Można się udać do laboratorium szpitalnego, albo do pracowni mikrobiologicznej, można też wyjechać wgłąb Polski poszukując stacji badawczych, które umożliwią praktykowanie. Wariantów jest wiele.
Warto zwrócić uwagę na to, że uniwersytety wychodzą naprzeciw studentom i po roku nauki student może sam zarządzać swoimi przedmiotami. Każdy przedmiot jest odpowiednio punktowany. Do studenta należy decyzja, które przedmioty chce studiować. Musi on jednak pamiętać o tym, żeby uzbierać odpowiednią liczbę punktów, jeśli chce zaliczyć rok. Oprócz powyższych studia licencjackie i magisterskie kończą się napisaniem pracy, której obrony dokonuje się przed powołaną komisją. Prace te mogą mieć charakter teoretyczny lub praktyczny.
Biologia studia bez perspektyw?
Istnieje wiele przesłanek ku temu, że znalezienie pracy po studiach biologicznych nie należy do najłatwiejszych. Jak wspomniano powyżej można zostać nauczycielem, albo naukowcem. Można też udać się na kursy specjalizujące i zacząć pracę w laboratorium analitycznym. Perspektywą jest też praca jako przedstawiciel medyczny, albo jeśli lubisz pisać, jako redaktor pism biologicznych. Dla najbardziej oddanych studentów istnieje możliwość podjęcia studiów doktoranckich, które otwierają nowe ścieżki kariery. Praca na uczelni może być przyjemna, jeśli lubisz to co robisz. Jeżeli rozważasz studiowanie biologii udaj się na dzień otwarty do pobliskiej uczelni, gdzie doradcy odpowiedzą na nurtujące Cię pytania.

www.trenujsukces.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]