Ceny warzyw i owoców

Warzywa i owoce to ważne produkty codziennej diety człowieka. Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca spożywanie owoców i warzyw pięć razy dziennie. Można je jeść świeże i nieprzetworzone, wyciskać z nich soki, przygotowywać rozmaite dania albo dodatki do dań obiadowych czy kolacyjnych.

W naszych warunkach klimatycznych ceny owoców i warzyw uprawianych w Polsce zależą od pory roku. W okresie letnim i wczesną jesienią oraz w tak zwanych wysokich sezonach dla poszczególnych gatunków (na przykład szparagi to maj, ziemniaki to październik) ceny są najniższe. Zimą i wczesną wiosną w warzywniakach zostawiamy znacznie wyższe kwoty.

O tym ile kosztują owoce w hurcie decydują również pierwsze tygodnie wiosny, gdy drzewa owocowe zakwitają – przymrozki w tym czasie oznaczają niskie zbiory i tym samym znaczący wzrost cen.
Ilość opadów wiosną i latem decyduje natomiast o tym, ile kosztują warzywa w hurcie. Ubiegłoroczna susza jest odczuwalna do dnia dzisiejszego w cenach, jakie płacimy za ziemniaki, kapustę i warzywa korzeniowe – korzeń pietruszki swoją ceną pobił wszelkie rekordy!

Czynników decydujących o tym, jak kształtują się ceny owoców i warzyw jest znacznie więcej. Wielkie giełdy handlujące towarami liczonymi w tonach na pewno mają bardziej atrakcyjne ceny, niż lokalne giełdy producentów czy targowiska, na których hodowcy sprzedają swoje produkty bez pośredników.

Konkurencyjne oferty cenowe mają również sieci handlowe dyskontów lub marketów wielkopowierzchniowych. Te firmy mają swoich dostawców i same decydują o wysokości cen – to ile kosztują warzywa w hurcie albo ile kosztują owoce w hurcie a potem jaka jest ich ostateczna cena dla kupującego w sklepie, jest w tym przypadku determinowane ilością produktów kontraktowanych przez markety czy dyskonty u producentów żywności.

Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy jak kształtowane są ceny ostateczne czyli detaliczne. Czasem dziwią się, że egzotyczne owoce są droższe niż polskie jabłka. Jedynym sposobem na zmianę takiej niekorzystnej ceny jest poszukanie innego sklepu mającego bardziej atrakcyjne, czyli niższe ceny owoców i warzyw.

[Głosów:0    Średnia:0/5]