O ile większość Brytyjczyków dobrze zna swoje prawa i wie, jak z nich skutecznie korzystać, o tyle jeszcze wielu Polaków mieszkających w UK nie do końca zdaje sobie z tego sprawę. Szczególnie wyraźnie widać to w trudnych momentach, takich jak np. wypadek samochodowy.
Jak się zachować, kiedy przytrafi się nam takie nieprzewidziane zdarzenie? Co zrobić w razie wypadku na Wyspach?
Niezależnie od tego, czy jest się sprawą, czy tylko uczestnikiem wypadku lub kolizji drogowej, bezwzględnie należy pozostać na miejscu zdarzenia. Niewywiązanie się z tego obowiązku może rodzić daleko idące konsekwencje, ze sprawą karną włącznie.
W przypadku poszkodowanego kolejną powinnością jest sporządzenie notatki czy też raportu szczegółowo opisującego to, co się stało na drodze. Należy w nim uwzględnić przebieg zdarzenia, zanotować dane osobowe oraz kontakty do wszystkich uczestników i świadków, a także spisać informacje na temat samochodów (marka, rok produkcji, numery tablic rejestracyjnych, numery polis, numery prawa jazdy, nazwa ubezpieczyciela) biorących udział w wypadku.
Czy trzeba od razu dzwonić na policję? Jeżeli nikt nie fizycznie nie ucierpiał, to nie ma takiej konieczności, ale jeśli są ofiary lub pojawiły się jakiekolwiek inne problemy natury prawno-medycznej (np. sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia), to istnieje obowiązek natychmiastowego zawiadomienia policji.
Z punktu widzenia poszkodowanego warto również zrobić zdjęcia miejsca zderzania oraz zniszczeń dokonanych przez sprawcę. Sfotografowanie samochodu z różnych perspektyw, jak również sama notatka z miejsca zdarzenia mają bowiem niezwykle istotne znaczenia dla poszkodowanego w kontekście wysokości odszkodowania.
Często obowiązuje taka zasada jest taka, że im dokładniejsza dokumentacja wypadku, tym większe zadośćuczynienie finansowe.
Sporządziwszy raport, poszkodowany zobowiązany jest jak najszybciej zgłosić wypadek swojemu ubezpieczycielowi, a następnie policji, która w ciągu 24 godzin powinna dowiedzieć się o zdarzeniu. Z kolei sprawca ma obowiązek udzielić poszkodowanym wszelkich informacji na temat przebiegu wypadku oraz podać swoje dane osobowe wraz z informacji na temat auta.
Uzyskanie odszkodowania
O odszkodowanie mają prawo starać się następujące osoby:
- poszkodowani, którzy nie były sprawcami wypadku;
- pasażerowie – dotyczy to zarówno osób jadących w samochodzie sprawcy, jak i poszkodowanego;
- pasażerowie komunikacji publicznej – w przypadku wypadku z udziałem publicznego autobusu czy w metrze;
- piesi i rowerzyści poszkodowani przez pojazd mechaniczny.
Odszkodowanie obejmuje wypłatę pieniędzy z tytułu obrażeń fizycznych lub psychicznych, szkód materialnych oraz poniesionych kosztów powstałych w skutek wypadku.
Z tego względu należy ewidencjonować wszelkie faktury i rachunki za usługi oraz produkty nabyte w celu naprawy auta albo wyleczenia obrażeń powypadkowych.
Bezpośrednio po zdarzeniu warto udać się do szpitala lub lekarza rodzinnego (GP), nawet jeśli czujemy się dobrze i jesteśmy przekonani, że nie odnieśliśmy żadnych obrażeń. Jeżeli bowiem lekarz mimo wszystko wykryje jakieś obrażenia, które w danym momencie mogą być nieodczuwalne, odszkodowanie zapewne będzie być wyższe. Następnie poszkodowany zgłasza się do firmy specjalizującej się w uzyskiwaniu odszkodowań i reprezentowaniu uczestników wypadku w postępowaniu odszkodowawczym.
Postępowanie odbywa się pomiędzy firmami reprezentującymi obie strony, które powinny między sobą ustalić, kto jest sprawcą, a kto poszkodowanym. W większości przypadków udaje się dojść do kompromisu i załatwić wszelkie formalności bez udziału sądu. Tylko w niektórych sytuacjach, kiedy nikt nie przyznaje się do winy, sąd angażuje się w sprawę.
Gdy wszystko zostaje ustalone, następuje wypłata odszkodowania z polisy sprawcy. Co istotne, również sprawca może naprawić własne auto bez wykładania własnych środków finansowych poprzez obciążenie swojej polisy.
Postępowanie po wypadku samochodowym w UK:
- Pozostanie na miejscu zdarzenia.
- Zawiadomię policji (obowiązkowe wyłącznie, jeżeli ktoś ucierpiał).
- Sporządzenie notatki dokładnie opisującej przebieg wypadku.
- Zebranie danych osobowych i kontaktów do wszystkich uczestników oraz świadków zdarzenia.
- Spisanie informacji na temat pojazdów biorących udział w zdarzeniu.
- Dokładne sfotografowanie miejsca wypadku oraz pojazdów, które brały w nim udział.
- Wizyta w szpitalu lub u lekarza rodzinnego w celu ustalenia ewentualnych obrażeń.
- Zawiadomienie policji w ciągu 24 godzin od momentu zdarzenia.
- Poinformowanie ubezpieczyciela o zdarzeniu.
- Wybór firmy reprezentującej nas w trakcie postępowania odszkodowawczego.
Źródło: http://optimalclaim.co.uk