Cyberpunk 2077 - wszystko co powinieneś wiedzieć

Cyberpunk 2077 to coś więcej niż tylko gra komputerowa. Jeszcze przed swoją premierą tytuł okrzyknięty został wydarzeniem popkulturowym i hitem ostatnich lat. Za grę odpowiedzialny jest CD PROJEKT RED kojarzony już z bardzo popularną i docenianą na całym świecie wiedźmińską trylogią. Pewnie dlatego i oczekiwania, i zaufanie co do samego pomysłu jest wśród graczy tak duże. Trudno znaleźć kogoś, kto zaprzeczyłby, że Cyberpunk 2077 będzie hitem. Od strony wizualnej gra nawiązuje zresztą do cieszącej się ostatnimi laty popularnością estetyki, którą odnaleźć można także w tytułach takich jak Cloudpunk, Dark Light, Ruiner.

1. Pomysł

2. Dane sprzętowe

3. Fabuła i typ gry

4. Gdzie kupić Cyberpunk 2077?

Produkcja była bardzo wyczekiwana. Do odbiorców miała trafić już w kwietniu, jednak premiera opóźniła się ze względu na poprawę jakości, jaką chciał wdrożyć producent zanim przekaże efekt swojej pracy odbiorcom.

Pomysł

Skąd właściwie wziął się pomysł na Cyberpunk 2077? Tytuł ten stanowi pewnego rodzaju pokłosie drugiej części Wiedźmina z 2011 roku. Jego twórcy poszukiwali innego otwartego universum z fikcyjnym światem, w którym mogłaby toczyć się akcja nowego tytułu. Dążono jednocześnie do odkrycia potencjału na równoległą z Wiedźminem serię gier, która miałaby jednak większy potencjał komercyjny. Wiedźmin bazował na przeszłości, nowy pomysł miał więc – dla równowagi – przenosić w przyszłość.

Koncepcję, aby wykorzystać universum stworzone przez Mike’a Pondsmitha podsunął jeden z pracowników firmy, który uwielbiał Cyberpunk 2020. Finalizacja przejęcia praw miała miejsce w 2012 roku. Dlaczego Cyberpunk 2077? Chodziło po prostu o wystarczająco odległy dystans czasowy.

Dane sprzętowe

Wiadomo, że gra powstawała na autorskim silniku graficznym RED Engine – tym samym, który napędzał Wiedźmina 3: Dziki Gon. Cyberpunk 2077 wykorzystuje jednak jego ulepszoną wersję, co ma pozwolić na uzyskanie jeszcze lepszej oprawy graficznej. Widać to zresztą po pierwszych zwiastunach. Wysokie detale graficzne będą wymagały jednak dobrego sprzętu, niektórzy więc będą musieli przygotować się na wydatki.

Minimalne wymagania sprzętowe to:

  • procesor Intel Core i5-2500K 3.3GHz, AMD Ryzen 5 260 3.9 GHz,
  • karta graficzna 3 GB, Nvidia GeForce GTX 780/AMD Radeon R9 280 lub lepsza,
  • pamięć RAM 12 GB,
  • system operacyjny Windows 7/8/10 64-bit.

Lepszymi efektami cieszyć się można, decydując się na:

  • procesor Intel Core 7-8700K 3.7 GHz,
  • karta graficzna 8 GB, Nvidia GeForce GTX 1070/AMD Radeon RX Vega 56 lub lepsza,
  • pamięć RAM 16 GB.

Zarówno jeśli chodzi o komputery stacjonarne, jak i laptopy, aby móc zagrać w Cyberpunka 2077 najlepiej jest zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt gamingowy.

Fabuła i typ gry

Cyberpunk 2077 to gra typu RPG. Akcja, zgodnie z tytułem, rozgrywa się w 2077 roku. Światem rządzą wielkie korporacje, walczące o wpływy i kontrolujące wszystkie sfery życia obywateli. Przy okazji w polityce doszło do integracji Związku Radzieckiego z Europą Zachodnią, a Stany Zjednoczone znane dzisiaj przestały istnieć. Akcja gry toczy się właśnie w amerykańskiej metropolii Night City targanej przestępczością i działalnością zuchwałych gangów. Bezpiecznie można czuć się tylko w centrum miasta, które kontroluje policja, na zamieszkanie tam stać jednak tylko najbogatszych. Warto dodać, że ludzie, dzięki technologii, potrafią zmieniać swoje ciała, korzystając ze specjalnych wszczepów, zwiększających ich zdolności.

Gracz operuje postacią V (kobietą lub mężczyzną), najemnikiem, próbującymi przetrwać w mieście. Postać można rozwijać w 6 obszarach: wytrzymałości, sile, inteligencji, refleksie, zręczności i umiejętności panowania nad sobą. Do tego dochodzą wspomniane wszczepy. Fabuła jest nieliniowa, a świat otwarty. Sprawia to, że każde zlecone zadanie można wykonywać na różne sposoby. Oprócz eksploracji świata i realizacji zadań dostępne są liczne wątki poboczne. Miejsce akcji jest rozległe, a do dyspozycji gracza kilka typów pojazdów. Ważne są również mocno aktywizujące gracza dialogi.

Twórcy Cyberpunk 2077 deklarują, że unikali prostych wyborów i schematycznych podziałów na dobro i zło.

Gdzie kupić Cyberpunk 2077?

W większości sklepów dystrybuujących gry komputerowe będzie można kupić Cyberpunk 2077 w wersji na PC i Playstation. Dostępna będzie także edycja kolekcjonerska.

[Głosów:1    Średnia:3/5]