Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS to przewlekła, zapalna i nawracająca choroba skóry. Choruję na nią nawet 20% dzieci i 3% dorosłych. Skóra atopowa wymaga szczególnej troski oraz odpowiedniej pielęgnacji. Wysypka, uporczywy świąd oraz przesuszenie to typowe objawy atopowego zapalenia skóry. Aby zmniejszyć dyskomfort i sprawić, że nasza skóra będzie lepiej wyglądać należy przestrzegać kilku prostych zasad.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny i objawy

Do dzisiaj nie jest znana przyczyna atopowego zapalenia skóry. To co udało się ustalić do tej pory, to to, że do rozwoju choroby dochodzi na skutek interakcji, która zachodzi, pomiędzy czynnikami genetycznymi, które warunkują zaburzenia w zakresie struktury i funkcji bariery naskórkowej. Do przyczyn można zaliczyć również takie czynniki, jak: dysfunkcja wrodzona, nabyte uszkodzenia układu immunologicznego oraz niekorzystne czynniki środowiskowe, które źle wpływają na skórę.

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry, ma dość charakterystyczne objawy. Do najczęściej występujących zaliczamy:

  • pieczenie,
  • nawracający świąd,
  • liczne krostki i grudki,
  • silne przesuszenie skóry,
  • zaczerwienienie i podrażnienie skóry,
  • zaburzenia równowagi hydrolipidowej skóry.

Przeczytaj też: http://www.autotesty.net.pl/spadek-cisnienia-w-kole-co-zrobic-w-takiej-sytuacji/

Kosmetyki dla osób z atopowym zapaleniem skóry

W przypadku, gdy posiadamy atopowe zapalenie skóry powinniśmy bardzo starannie dobierać kosmetyki do pielęgnacji skóry. Od nich zależy bardzo wiele. Kosmetyki do mycia skóry atopowej, na pewno nie powinny zawierać detergentów, ponieważ są szkodliwe dla takiej skóry, mogą ją podrażnić i dodatkowo przesuszyć. Tego typu kosmetyki posiadają kwaśny odczyn, przez co są lepiej tolerowane przez skórę wrażliwą.

Osoba ze skórą atopową powinna na co dzień stosować emolienty. Znajdziemy je praktycznie w każdej aptece, są dostępne są w postaci kremów, balsamów, emulsji i mleczek do ciała. Po użyciu takich kosmetyków skóra jest nawilżona i posiada odpowiednią barierę ochronną, która sprawia że woda nie wyparuję na zewnątrz.

Jak wybierać i prać odzież, przy atopowym zapaleniu skóry?

Skóra atopowa jest bardzo wrażliwa, bez znaczenie w jakim wieku jest osoba chora. Jeżeli chodzi o zakup ubrań jest kilka ważnych kwestii na które należy zwrócić uwagę. Osoba z AZS na pewno nie powinna zakładać na siebie rzeczy, którą dopiero co kupiła w sklepie. Nowe ubranie zawsze trzeba wyprać. W ten sposób pozbywamy się substancji chemicznych, które były wykorzystywane podczas produkcji. Najlepszym wyborem są ubrania wykonane z naturalnych, przewiewnych tkanin, które nie były sztucznie barwione.

Co do prania, proszek który używamy również ma znaczenie. Powinniśmy wybrać taki, który nie działa drażniąco na skórę. Dobrym rozwiązaniem jest używanie produktów, które są przeznaczone dla dzieci. Unikać należy intensywnie pachnących środków do płukania.

Źródło: https://www.pogodnatwarz.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]