Dekoracyjna mozaika

Mozaika to szczególny rodzaj płytki, który składa się z drobnych elementów – na przykład pojedynczych szkieł, kamyczków czy fragmentów luster – które są specjalnie zespolone w jedną większą całość. Tak powstaje płytka, którą z łatwością można wykorzystać jako element ozdobny całego pomieszczenia. Jak jednak wprowadzić ją do przestrzeni i gdzie warto ją wykorzystać?

W których pomieszczeniach sprawdzi się mozaika?

Mozaika zazwyczaj stosowana jest na powierzchniach pionowych. Dzieje się tak, ponieważ bardzo często powstaje z połączenia drobnych elementów wykonanych z materiałów, które nie nadawałyby się na posadzkę albo nie stanowiłyby na niej dobrego, równego podłoża. Dlatego też zazwyczaj należy przemyśleć jej wykorzystanie na ścianach.

Mozaika na ścianie świetnie sprawdzi się między innymi w łazience, w której stanie się ciekawym, eleganckim dodatkiem do idealnie gładkiej podłogi. Takie połączenie sprawi, że całą przestrzeń będzie miała wytworny, unikatowy, a jednocześnie ozdobny charakter. Co więcej, tak umiejscowiona mozaika to okazja do zagrania kolorem i światłem – odbijające blask elementy w kilku odcieniach mogą bowiem stać się jedynym dekoracyjnym dodatkiem do minimalistycznego wystroju.

Po mozaikę można także sięgnąć w kuchni, gdzie umiejscowiona nad blatem będzie chronić powierzchnię ściany przed zabrudzeniami. Z kolei decydując się na położenie płytek mozaikowych w okolicy stołu, możemy dzięki nim symbolicznie wyróżnić kącik jadalny.

Z czego powstaje mozaika?

Płytki mozaika mogą zostać przygotowane z różnych materiałów. Zazwyczaj składają się z wielu drobnych elementów, które połączone są ze sobą specjalnym stelażem albo siatką. W ten sposób cała konstrukcja jest bardzo stabilna i wytrzymała, a jednocześnie pozwala na szybkie i wygodne położenie mozaiki na ścianie.

Płytki mozaikowe mogą przy tym opierać się o następujące materiały:

  • lustra, które świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach w stylu glamour i w tych, w których chcemy wprowadzić więcej światła;
  • szkło – takie elementy dobrze komponują się praktycznie ze wszystkimi pomieszczeniami i mogą być niezwykle kolorowe;
  • ceramika i gres, które zapewniają wysoką wytrzymałość i unikatowe wzornictwo;
  • kamyczki – są przykładem bardzo odpornego materiału, który pięknie komponuje się z każdym wystrojem wnętrza i ma naturalny charakter.

Czy warto wpleść mozaikę do swojego domu?

Być może zastanawiasz się, czy mozaika będzie dobrym wyborem w twoim domu. My uważamy, że tak! Posiada drobne elementy, które wzajemnie tworzą jedną całość i pomaga w uzyskaniu bardzo charakterystycznego wyglądu. Jednocześnie za sprawą wykonania z wysokiej jakości materiałów jest łatwa w czyszczeniu i zapewnia wiele możliwości.

Wahając się, najpewniej zadajesz sobie pytanie, czy mozaika nie będzie zbyt “pstrokata”. Oczywiście, że nie. Wystarczy, że sięgniesz po jej stonowany rodzaj, na przykład drobne ceramiczne kafelki w kolorze miętowym lub białym, które będą wyglądać bardzo schludnie, skromnie i dobrze dopasują się do wszystkich mebli czy podłogi. W końcu nikt nie twierdzi, że mozaika zawsze musi mieć wiele barw – często wystarcza jeden kolor, w którym urozmaicenie stanowić tylko lekkie zmiany odcieni lub same fugi, dzielące kafelki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]