leki

Zawód farmaceuty jest bardzo wymagający oraz nie jest przeznaczony dla wszystkich. Dobry farmaceuta powinien cechować się przede wszystkim otwartością na inne osoby i empatią, ponieważ jego zadaniem jest dbanie o dobro pacjenta. Powinna to być też osoba posiadająca analityczny umysł oraz lubiąca cały czas poszerzać swoją wiedzę. Farmacja jest bowiem światem, który w bardzo szybkim stopniu się zmienia i powiększa o coraz nowsze zabiegi i terapie. W jaki sposób zostać farmaceutą? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://www.fachowcy.pl/blog/jak-zostac-farmaceuta/ 

Studia wyższe na kierunku farmacja 

Kiedy myślimy o podjęciu pracy w zawodzie farmaceuty, to uprzednie obowiązkowo powinniśmy ukończyć 5,5-letnie studia wyższe na kierunku farmacja. Są to studia uczące przedmiotów takich jak chemia leków, technologia postaci leków, biologia, botanika, anatomia oraz chemia, a także fizjologia. Ostatni semestr studiów przeznaczony jest na odbycie stażu zawodowego w aptece. Tam na żywo Będziemy uczyć się zawodu, a także kontaktu z pacjentami. 

Odpowiednie uprawnienia są kluczowe do podjęcia pracy 

Ukończenie studiów nie jest równoznaczne z uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu. Jako absolwenci farmacji i mamy obowiązek postarać się o nadanie takich uprawnień. Żeby je zdobyć, musimy udać się do okręgowej izby aptekarskiej oraz zgłosić dokumenty takie jak wniosek o wydanie prawa do wykonywania zawodu, poświadczenia w postaci dyplomu o tym, wniosek jest zasadny oraz orzeczenie lekarskie, które stwierdza że możemy wykonywać taki zawód. Należy również złożyć dokumenty potwierdzające nasze niekaralność oraz zdolność do czynności prawnych. 

Specjalizacje i podnoszenie kwalifikacji 

Kiedy myślimy o awansie na wyższe stanowisko w aptece, możemy postarać się o ukończenie specjalizacji. Możemy ją uzyskać w obszarach takich jak farmacja apteczna, farmacja szpitalna, analityka farmaceutyczna, farmakologia, toksykologia, zdrowie publiczne, farmacja przemysłowa lub kliniczna. Kiedy ukończony kurs czeka na egzamin z wybranej specjalizacji. Po pozytywnym podejściu możemy zostać nawet kierownikami apteki. Ważne jest ciągłe szkolenie się. Będąc farmaceutą w aptece lub hurtowni farmaceutycznej mamy obowiązek odbywania 5-letnich okresów rozliczeniowych. Polegają one na tym, że musimy zdobyć przynajmniej 100 punktów w każdym takim okresie. Punkty te zdobywane są oraz wpisywane do karty ciągłego szkolenia. Punkty można zdobywać również rozwiązując testy elektroniczne, biorąc udział w konferencjach, szkoleniach czy sympozjach. 

Zobacz też: http://www.joujou.pl/farmaceuta-ile-zarabia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]