Formy gramatyczne

Język polski – nasz ojczysty język, należy do grupy języków zachodniosłowiańskich. Uchodzi za jeden z najtrudniejszych języków do nauki. Polskie znaki typu ą, ę, ć, itd., odmiany, czasy, formy gramatyczne czy dwuznaki, w tym zwłaszcza sz, czy, dostarczają wielu kłopotów w nauce języka nie tylko obcokrajowcom.

Ciekawe ilu naszych rodaków potrafiłoby np. odpowiedzieć na pytanie co to jest forma gramatyczna? Żeby rozwiać wątpliwości od razu wyjaśnię, że forma gramatyczna to określenie osoby ,liczby, czasu, rodzaju i trybu. Prawda, że wydaje się to być bardzo skomplikowane? I poniekąd takie jest. Ale jeśli przyjrzymy się bliżej, okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują.

Przeanalizujmy to w takim razie w skrócie po kolei. Otóż w języku polskim są trzy osoby: pierwsza osoba – ja/my; druga osoba – ty/wy oraz trzecia osoba – on, ona, ono/oni, one.
Jeśli chodzi liczby to w języku polskim wyróżniamy dwie liczby: liczba pojedyncza i mnoga.
Czasy stosowane w naszym języku są trzy: przeszły, teraźniejszy, przyszły.
Rodzaje jakie są stosowane w języku polskim to: męski, żeński i nijaki, chociaż będąc bardziej szczegółowym trzeba wyróżnić rodzaj męski osobowy, męski nieosobowy żywotny, męski nieosobowy nieżywotny.
Tryby jakie spotykamy w gramatyce naszego języka to: tryb orzekający (informuje), tryb rozkazujący (służy do wyrażania poleceń) oraz ostatni tryb przypuszczający (informuje o czynności, która nie dzieje się w teraźniejszości tylko przypuszczamy, że może się dziać).

Jak widać polska gramatyka może przysporzyć wielu trudności, ale po bliższym poznaniu okazuje się, że wszystko ma swój sens i wcale nie jest takie trudne.

www.bycmama.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]