wirus HPV

 

HPV jest wirusem brodawczaka ludzkiego. Cechuje go wielka różnorodność odmian – jak do tej chwili udało się określić ponad tysiąc rodzajów. W współzależności od jego formy, może skutkować pojawienie się brodawek w innych partiach ciała, jak na przykład na szyi, rękach czy twarzy. Co interesujące jest także czterdzieści zróżnicowanych szczepów tego wirusa, które mają bezpośredni nacisk na działanie choroby w zakresie organów intymnych. Przeważająca ich część nie skutkuje także zmianami nowotworowymi, jednak wyróżnić również można takie, jakie potrafią zrobić na przykład raka szyjki macicy. Wirus HPV że być oczywiście samo problematyczny u kobiet, jak również u panów. W wypadku panów może doprowadzić na przykład do owrzodzenia, które obejmie genitalia. Na uwagę zasługuje także fakt, iż zainfekowanie HPV w ciąży także nie stanowi niebezpieczeństwa dla małego. Przeprowadzono w tym elemencie mnóstwo doświadczeń oraz jak pokazują specjaliści – choroba nie przyczynia się ani do poronienia ani również do porodu przed czasem.

przyczyny wirusa hpv i leczenie

Kluczowe objawy HPV

W części sytuacji, jeśli pojawia się zainfekowanie HPV, to system immunologiczny dzielnie go zwalcza, zanim zobaczymy jakąś brodawkę na naszym ciele. Oczywiście nie ma to podstawy oraz nie każdy ma tak waleczny system immunologiczny. Wówczas, gdy organizm sam nie pokona „przeciwnika”, można nastąpić:
•Brodawki na narządach płciowych – mowa tutaj przede wszystkim o małych naroślach czy guzkach, które u kobiet niejednokrotnie składają się w sromie, co nie znaczy, iż nie potrafią pojawić się w różnych miejscach (czasami pojawiają się i w obszarze odbytu i pochwy). U panów niejednokrotnie można zauważyć brodawki na penisie, mosznie a w zakresie odbytu. Tego rodzaju zmiany nie są zazwyczaj nieprzyjemne, niezwykle rzadko czuje się boleści, jednak za to może pojawić się świerzbienie.
•Brodawki zwykłe – są to guzki, jakie potrafią spotkać na rękach, palcach i łokciach. Niestety brodawki zwykłe już potrafią być niezwykle problematyczne, po pierwsze wyglądają nieestetycznie, potrafią skutkować boleści oraz są niezwykle delikatne, przez co szybko je uszkodzić oraz potrafią krwawić.
•Brodawki stóp – mają formę twardych oraz drobnoziarnistych zgrubień. Zwykle są na podeszwach stóp, zatem także są niezwykle uciążliwe, potrafią skutkować ucisk a w oryginalny sposób utrudnić normalne działanie, ponieważ utrudniają chodzenie.
•Brodawki płaskie – są to dobre wybrzuszone zmiany, które stoją w ciemniejszej barwie od skóry. Brodawki płaskie wydają się zwłaszcza na twarzy, szyi i innych a w tychże częściach ciała, gdzie dojdzie do zadrapania naskórka.

Możliwe powikłania po HPV

Zainfekowanie przeróżnego rodzajami wirusa HPV może powodować wystąpieniem zmian w strefach jamy ustnej, i w szczególności języka, zmiany te potrafią pojawić się na języku, jak i na podniebieniu miękkim i na migdałkach. Także ewidentne zmiany potrafią spotkać w górnych drogach oddechowych, a w szczególności w krtani. HPV ma dwa niezwykle niebezpieczne rodzaje, jakie potrafią sprawić, iż rozwinie się nowotwór odbytu, nastąpić może również nowotwór w strefie organów płciowych czy organów układu oddechowego.

Leczenie HPV

Zwykle brodawki znikają same, a nie jest niezbędna interwencja specjalisty. W cięższych wypadkach można wesprzeć tenże mechanizm kremami oraz maściami, które odnosi się na chorobowo zmienione miejsca. Gdy taka kuracja nie pomoże, może być niezbędne wykonanie zabiegu chirurgicznego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]