AC to dodatkowe, nieobowiązkowe ubezpieczenie dla właścicieli pojazdów. Zwykle decydujemy się na nie w przypadku posiadania nowego lub kilkuletniego pojazdu o wysokiej wartości. Wielu kierowców pyta jednak, ile kosztuje AC i czy jego wykupienie naprawdę się opłaca?
Ile może kosztować AC?
Auto Casco to zwykle spory wydatek, na pewno znacznie wyższy niż zakup zwykłego OC, które jest obowiązkowe. Najbardziej opłaca się kupować oba ubezpieczenia w pakiecie, wtedy można liczyć na zniżki. Cena AC zależy od wielu czynników, między innymi od historii ubezpieczeniowej właściciela pojazdu, tego gdzie będzie parkowany nocą, jaka jest wartość i wiek auta czy zakres samego ubezpieczenia. AC kosztuje więcej w dużych miastach, gdzie kierowcy zmagają się ze zwiększonym prawdopodobieństwem stłuczki czy kradzieży pojazdu. AC może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Najdroższe będzie AC dla samochodów kilkuletnich, które posiadają wysoką wartość i w dodatku wybierzemy dla nich szerszy zakres ubezpieczenia. Średni koszt pakietu AC+OC wynosi od 1500 do 2500 złotych – warto porównać oferty co najmniej kilku ubezpieczycieli. Wraz z każdym kolejnym rokiem kontynuowania takiej polisy, ceny powinny się nieco obniżać.
AC Mini
Ciekawą opcją dla osób, które szukają oszczędności na AC jest Auto Casco Mini. Zawiera ona bardziej okrojony wariant, między innymi może to być brak zwrotu środków za naprawę pojazdu dla kierowcy, który sam spowoduje stłuczkę. AC mini zabezpiecza jednak przed kradzieżą, żywiołami czy aktami wandalizmu – warto zawsze sprawdzić ogólne warunki tego ubezpieczenia. Część ubezpieczycieli wlicza AC Mini do historii ubezpieczeń AC, inni tego nie robią. Zasadniczą różnicą pomiędzy AC i AC Mini jest cena – druga opcja może kosztować nawet o połowę mniej niż zwykłe AC, a zapewnia właścicielowi pojazdu dość szeroki zakres ochrony. AC Mini często oferowane jest dla starszych pojazdów, nawet mających powyżej 10 lat, dla których ubezpieczyciele nie proponują już zwykłego AC.