Zostanie lekarzem to marzenie wielu młodych osób. Trzeba jednak pamiętać, że ten kierunek studiów jest wyjątkowo wymagający, kosztuje wiele nerwów, czasu poświęconego na naukę i realizację zajęć dodatkowych w wolnym czasie. Okazuje się ponadto, że 5 lat to stanowczo za mało, by zostać lekarzem. Warto więc wiedzieć, ile trwają studia medyczne i jakie dalsze kroki należy podjąć po ich ukończeniu.
Studia medyczne to za mało, by zostać lekarzem!
W Polsce mamy do dyspozycji 11 uczelni medycznych, które kształcą kandydatów na lekarzy. Studia medyczne trwają 6 lat, a więc o rok dłużej niż inne kierunki. Po ukończeniu studiów otrzymuje się dyplom, który wcale nie uprawnia do wykonywania zawodu lekarza. Można na tym jednak poprzestać, by zostać przedstawicielem firm medycznych czy farmaceutycznych. Większość studentów po to kończy jednak medycynę, by osiągnąć uprawnienia lekarza, a w szczególności, by zostać specjalistami.
Co po ukończeniu studiów?
Aby uzyskać uprawnienia lekarskie, absolwenci muszą odbyć po zakończeniu studiów roczny staż i następnie zdać lekarski egzamin państwowy, czyli potocznie mówiąc – LEP. Do ubiegania się o staż niezbędne jest złożenie odpowiednich dokumentów w biurze Komisji Staży Podyplomowych, które działają przy okręgowych izbach lekarskich. Podczas stażu kontynuuje się naukę, jednocześnie odbywając praktyki, za które przewidziane jest wynagrodzenie w kwocie 1824 zł brutto. Po zdaniu egzaminu i uzyskaniu uprawnień, lekarz może pracować w placówkach POZ.
Jak uzyskać specjalizację?
Uprawnienia lekarskie nie są jednoznaczne ze specjalizacją, którą dopiero trzeba zdobyć. Specjalizacje dzielą się na podstawowe i szczegółowe, w zależności od wyboru studenta trwają od 4 do nawet 7 lat. Podczas specjalizacji młodzi lekarze odbywają praktyki na różnych oddziałach, biorą udział w licznych szkoleniach i pokazach. Końcem okresu specjalizacji jest zdanie państwowego egzaminu specjalizacyjnego, po którym otrzymuje się uprawnienia lekarza konkretnej specjalizacji.