Jak efektywnie ćwiczyć w domu

Domowe treningi w ostatnim czasie stały się rzeczywistością większości z nas. Nie wszyscy jednak mamy zadatki na trenera personalnego – zdarza się więc, że podejmowane przez nas aktywności nie odnoszą pożądanych rezultatów. By ćwiczyć efektywnie w domowym zaciszu, warto dobrze się przygotować i zadbać o kilka prostych, istotnych kwestii. Rozgrzewka, odpowiednio dużo miejsca, elektrolity do picia – o czym musisz pamiętać, kiedy trenujesz w domu?

Zorganizuj sobie bezpieczną przestrzeń

Choć może to zabrzmieć banalnie, jedną z najważniejszych spraw, o które należy zadbać, przygotowując się do ćwiczeń w domu jest… wolna i bezpieczna przestrzeń. Nie oznacza to wcale, że do treningów potrzebujesz osobnego pomieszczenia na domową siłownię – z powodzeniem wystarczy Ci kilka metrów kwadratowych podłogi. Koniecznie jednak zwróć uwagę na to, jak zorganizujesz sobie miejsce do ćwiczeń.

Twoja sportowa przestrzeń powinna gwarantować Ci pełną swobodę ruchów (przynajmniej w zakresie wymaganym przez rodzaj treningu czy zestaw ćwiczeń, jakie zamierzasz wykonywać). Przyjrzyj się więc otoczeniu, sprawdź, czy uda Ci się w tym miejscu poruszać bez przeszkód, i postaraj się schować gdzieś na czas sportowych aktywności kruche lub ciężkie i potencjalnie niebezpieczne przedmioty. Zadbaj też o to, żeby podłoże nie było zbyt śliskie.

Zadbaj o porządną rozgrzewkę

Zanim przystąpisz do ćwiczeń, za każdym razem pamiętaj o tym, by wykonać solidną porcję ćwiczeń rozgrzewkowych. Jeśli zmusisz mięśnie i stawy do wytężonego wysiłku bez żadnego przygotowania, ryzykujesz poważnymi kontuzjami i urazami, które mogą zostać z Tobą na długo i uniemożliwić Ci dalsze uprawianie sportu na długie miesiące. W ten sposób szybciej też się zmęczysz i nie będziesz w stanie wykonać wszystkich ćwiczeń, które zaplanowałaś na daną sesję treningową. Warto więc poświęcić kilka minut na odpowiednie rozgrzanie kluczowych partii mięśniowych i stawów, by nie musieć się o to martwić.

Pij elektrolity dla dorosłych

Ostatnią, ale wcale nie najmniej ważną rzeczą, o której warto wspomnieć w kontekście domowych treningów, są elektrolity. To wodne roztwory jonów, czyli atomów pierwiastków charakteryzujących się ładunkiem elektrycznym, które biorą udział w wielu kluczowych dla właściwego funkcjonowania naszego organizmu procesach biochemicznych. Kiedy ćwiczymy i intensywnie się pocimy, wraz z wodą tracimy też elektrolity. W efekcie szybciej się męczymy, a nasza wydajność spada, więc trening nie jest tak skuteczny, jak można by tego oczekiwać.

Warto więc uzupełniać elektrolity podczas treningu i już po jego zakończeniu. Przydatne okazują się w tej sytuacji preparaty zawierające elektrolity dla dorosłych w formie musujących tabletek do rozpuszczenia w wodzie. Nie wahaj się po nie sięgać, zwłaszcza jeśli trenujesz z dużą intensywnością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]