Chcąc kupić książkę, zazwyczaj interesujemy się jej tematem. Książka może być biograficzna, fantasy, historyczna, przygodowa, satyryczna i wiele innych. Jak więc wybrać powieść, która nas zainteresuje? Przede wszystkim można kierować się recenzjami z Internetu, czy tymi zawartymi na tylnej okładce interesującej nas książki. Dobrze napisana recenzja powinna nas przede wszystkim zainteresować, ale nie może zdradzać zbyt dużo fabuły.
W wyborze interesującej, dobranej do potrzeb czytelnika lektury, również sami możemy pomóc. Zazwyczaj, gdy przeczytamy jakąś książkę i się nam ona spodoba, polecamy ją najbliższym, czy to znajomym, czy rodzinie. Możemy to zrobić jednak na większą skalę. Jeśli chcemy, by jak najwięcej osób usłyszało i postanowiło przeczytać ową książkę, możemy napisać recenzję.
Jak napisać recenzję książki? Pisząc recenzję jakiegokolwiek tekstu, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, należy uzmysłowić sobie, że recenzja ma przede wszystkim zachęcić do przeczytania książki. Starajmy się więc, aby była ona ciekawa. Jeśli ktoś zaciekawi się samą recenzją, wzrastają szanse na to, że sięgnie po całą książkę. Tak więc powinniśmy pisać ciekawie, ale też krótko i na temat. Nie ma co przesadzać, czy opisywać całej książki. Nikt nie lubi przydługich recenzji. Kolejną, bardzo ważną sprawą, o jakiej należy pamiętać, zachęcając innych do przeczytania książki jest niezdradzanie zbyt dużej części fabuły. Kto będzie chciał przeczytać książkę, której fabułę poznał już w trakcie czytania recenzji? Skutecznym trikiem jest używanie pytań retorycznych. Możemy zapytać odbiorcę, czy chce poznać treść, czy interesuje go, co stanie się z głównym bohaterem. Pytania retoryczne mają skłaniać do refleksji, odbiorca więc przystanie na chwilę i rzeczywiście zapyta sam siebie, czy chce przeczytać tą ciekawie wyglądającą lekturę.
Po co pisać recenzje? Pisząc, rozwijamy się, ćwiczymy naszą pisownię języka polskiego i ortografię. Ponadto, pisząc dużo recenzji, polecamy, bądź odradzamy konkretne treści. Inni będą wiedzieć po co warto sięgać, a po co nie.