Jak zabezpieczyć walizkę do samolotu

Wakacje to wzmożony okres urlopowych wyjazdów. Aby nic nie zakłóciło spokoju i pomyślnego wypoczynku, należy odpowiednio się do niego przygotować. Warto zwłaszcza pamiętać o zabezpieczeniu swojego bagażu podróżnego, na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Ubezpiecz swój bagaż

Przed wyjazdem dobrze jest rozważyć opcje ubezpieczenia bagażu. Większość firm ubezpieczeniowych posiada w swojej ofercie ochronę przedmiotów znajdujących się w bagażu, przed następującymi zdarzeniami:

  • bagaż zostanie skradziony lub uszkodzony na skutek przestępstwa,
  • zaginięcie bagażu na skutek kataklizmów,
  • wypadek lub katastrofa środków komunikacji.

Należy jednak pamiętać, że niektóre wartościowe przedmioty, takie jak biżuteria, sprzęt elektroniczny i dokumenty mogą nie zostać objęte ubezpieczeniem. Dlatego koniecznie należy zapoznać się z warunkami oferty ubezpieczyciela. Wysokość składki ubezpieczenia uzależniona jest od wielu czynników, są to m.in.:

  • szczegółowy zakres ubezpieczenia,
  • na jak długi czas zawarto ubezpieczenie,
  • suma ubezpieczenia,
  • miejsce docelowe, do którego wyjeżdżamy.

Odszkodowanie otrzymamy po powrocie z podróży, jednak stratę musimy potwierdzić odpowiednimi dokumentami. Wysokość rekompensaty uzależniona jest od wartości straconych przedmiotów. Dobrze jest udokumentować wyposażenie bagażu listą rzeczy znajdujących się w nim oraz fotografiami wykonanymi tuż przed zamknięciem walizki. Nie tylko pozwoli to na uporządkowanie wszystkich niezbędnych podczas wyjazdu przedmiotów oraz ich łatwiejszą identyfikację, ale będzie też podstawą do uzyskania odszkodowania.

Jak wybrać odpowiednią walizkę?

Inną, bardzo ważną kwestią, jeśli zależy nam na skutecznej ochronie, jest wybór odpowiedniej torby. Nasz cenny bagaż powinniśmy przechowywać w walizce lub plecaku, charakteryzującymi się wysoką jakością wykonania i trwałym tworzywem. Optymalnym rozwiązaniem będą usztywnione, ale lekkie walizki kompozytowe na stelażu, wyposażone w kółka i poręczny uchwyt dla komfortu przemieszczania się. Dodatkowym zabezpieczeniem walizki lub torby mogą być dedykowane pokrowce, paski oraz kłódki. Dzięki nim możemy mieć pewność, że pakunki nie zostaną otworzone nawet przypadkiem. Stalowe, odporne na cięcie linki oplatające bagaż będą skutecznie zniechęcać do kradzieży, a dodatkowo pozwolą na przymocowanie pakunku do stabilnego, mocnego elementu. Bezpieczne pasy do toreb wyposażonych w kłódkę umożliwią nie tylko ich zapięcie, ale także unieruchomienie w dogodnym miejscu. W zatłoczonych miejscach warto zaopatrzyć się również w specjalne przypinki do walizek. Nie chcąc kusić losu i paść ofiarą kradzieży, dobrze jest użytkować walizki solidne i jednocześnie unikać afiszowania się ich drogimi markami. Pachnące nowością, luksusowe walizki i torby z pewnością przyciągną niepożądane spojrzenia złodziei. Praktycznie na każdym lotnisku można skorzystać z usługi solidnego owinięcia folią posiadanego bagażu w celu dodatkowej ochrony przed uszkodzeniami lub ewentualną kradzieżą. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednak nie gwarantuje stuprocentowego zabezpieczenia. Jeszcze jednym sposobem ochrony przed kradzieżą zawartości walizki jest wyposażenie jej w specjalnie skonstruowany zamek TSA. Nie tylko zabezpiecza bagaż na lotnisku, ale pozwala otworzyć walizkę nieinwazyjnie, celem kontroli przez uprawnione służby.

Jak oznaczyć bagaż?

Kolejną bardzo ważną kwestią jest odpowiednie oznaczenie naszego bagażu. W opisie musi znaleźć się imię i nazwisko, adres do korespondencji, e-mail i telefon kontaktowy. W przypadku podróży lotniczej, także numer lotu, który pomoże na łatwiejszą identyfikację w przypadku ewentualnego zaginięcia. Łatwiej zlokalizujemy nasz bagaż, jeśli torbę lub walizkę oznaczymy także charakterystycznymi elementami. Może to być specyficzna naklejka lub po prostu wyróżniający się, kolorowy deseń.

Kilka cennych rad dotyczących bezpieczeństwa bagażu

  • Rzeczy wartościowe i najważniejsze dokumenty zawsze miejmy pod ręką.
  • Nie gromadźmy wszystkich cennych przedmiotów w jednym miejscu.
  • Zamiast gotówki, korzystajmy z kart płatniczych i czeków podróżnych.
  • Bilety, pieniądze, czy paszport zawsze przechowujmy w bagażu podręcznym.
  • Zamiast afiszować się drogim, markowym sprzętem, zachowajmy dyskrecję podczas jego użytkowania.
  • Unikajmy przechowywania przedmiotów szczególnie narażonych na uszkodzenie, niezabezpieczonych, zwłaszcza w torbach trafiających do luków bagażowych i na taśmy w hali odpraw.
  • Cenną zawartość plecaka możemy zabezpieczyć, umieszczając plecak w specjalnej, stalowej siatce chroniącej przed łatwym dostaniem się do środka.
  • Walizki zabezpieczajmy kłódką także po to, aby uchronić się przed podrzuceniem zakazanych prawem przedmiotów i substancji.
  • Jeśli konieczność nakazuje pozostawienie bagażu bez opieki, poprośmy współtowarzysza podróży o jego przypilnowanie do momentu naszego powrotu.
  • W najbardziej zatłoczonych miejscach bądźmy jeszcze bardziej uważni i nie pozwólmy uśpić naszej czujności.
[Głosów:32    Średnia:2.8/5]