Joga dla początkujących

Joga dla początkujących to doskonała forma na aktywne spędzanie wolnego czasu. Jeśli wcześniej nie praktykowaliśmy jogi, a nawet jeśli jakakolwiek aktywność fizyczna od dawna jest nam obca, nie ma żadnych przeszkód, by zacząć ćwiczyć. Jak do każdego treningu, tak i do praktykowania jogi należy się jednak przygotować. Na szczęście większość z tych przygotowań polega na przyswojeniu teorii i podjęciu postanowienia, że zaczniemy ćwiczyć. Każdy kolejny trening jogi poprawi naszą kondycję i przygotuje do wykonywania bardziej zaawansowanych asan.

Czym jest joga?

Joga wywodzi się z Indii. To system technik oddechu i ćwiczeń fizycznych, które pomagają odzyskać i zachować równowagę zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Joga pozwala się zrelaksować i wyciszyć, a także wzmocnić te aspekty naszego zdrowia, które z jakiegoś powodu uległy osłabieniu. Joga to także technika samodoskonalenia się i rozwoju duchowego. Joga dla początkujących to przede wszystkim sztuka właściwego oddychania oraz ćwiczenia ukierunkowane na wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni.

Joga dla początkujących jest szczególnie wskazana dla osób, które mają mało ruchu na co dzień, są zestresowane i cierpią na nadciśnienie. Regularne wykonywanie ćwiczeń na pewno poprawi nasz stan zdrowia.

Joga dla początkujących – czy każdy może ćwiczyć i jak się przygotować?

Joga to bezpieczna forma ćwiczeń, pod warunkiem, że wykonywane są w sposób prawidłowy, pod okiem doświadczonego instruktora.

Przygotowując się do rozpoczęcia treningów, przejrzyjmy ofertę różnych szkół jogi i przeczytajmy opinie o nauczycielach. Można wybrać ćwiczenia w grupie albo kurs online. Jeśli chcemy ćwiczyć w domu, zasięgnijmy porady instruktora i poinformujmy go o wszystkich naszych niedomaganiach oraz o naszej kondycji. Jeśli dawno nie ćwiczyliśmy, warto jest wykonać podstawowe badania określające wydolność organizmu i jego stan.

Joga, nawet joga dla początkujących, nie jest odpowiednia dla osób z zaawansowaną osteoporozą i jeśli mamy poważne problemy z równowagą. Kobiety w ciąży nie powinny wykonywać niektórych asan. Pozostali mogą ćwiczyć bez większych ograniczeń. Oczywiście na początku warto wykonywać proste ćwiczenia, stopniowo przechodząc do bardziej zaawansowanych.

Joga dla początkujących wymaga przede wszystkim przygotowania w postaci nauki właściwego oddechu. To bardzo ważne, ponieważ prawidłowy sposób oddychania pozwala dotlenić komórki mózgu i całego organizmu, co ma zbawienny wpływ na kondycję fizyczną, a także nastrój i psychikę.

Jakie akcesoria są potrzebne do ćwiczenia jogi?

Kiedy decydujemy się na rozpoczęcie praktykowania jogi, jedyne przedmioty, jakie będą konieczne, to mata i wygodne sportowe ubranie. Niektóre szkoły jogi wypożyczają maty na czas ćwiczeń, ale ze względów higienicznych warto jest zaopatrzyć się we własną matę, najlepiej antypoślizgową. Ubranie powinno przylegać do ciała, ale nie być zbyt obcisłe. Stawiajmy na naturalne, oddychające tkaniny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]