Kreta - wakacje.

Grecja to ulubiony kierunek zagranicznych wyjazdów Europejczyków. Od wielu dziesięcioleci miliony turystów odwiedzają ten kraj, który jest kolebką kultury europejskiej. Wśród nich nie brakuje również Polaków. pobyt w Grecji wybrało w ubiegłym sezonie ponad 31% klientów biur podróży. Jeśli chodzi o najbardziej popularne miejsca to tuż po Riwierze Tureckiej najczęściej wybieraliśmy grecką wyspę na Morzu Śródziemnym – Kretę. Jeśli więc w tym sezonie naszym wyborem stanie się Kreta – wakacje w tym miejscu mają szanse stać się wakacjami wyjątkowymi pod każdym względem.
Co takiego jest na Krecie, że odwiedza ją tylu turystów? Czynników decydujących o atrakcyjności tego miejsca jest bardzo wiele. Położenie wyspy i ukształtowanie powierzchni tworzą niepowtarzalne środowisko geograficzno – przyrodnicze z licznymi atrakcjami turystycznymi. Warto wymienić dwa cuda natury kreteńskiej: Wąwóz Samaria oraz stanowiska lęgowe żółwi z rodziny Karetta. Wąwóz Samaria jest szlakiem turystycznym położonym w wysokich górach w środkowej i południowej części wyspy. Przejście dnem wąwozu zajmuje około ośmiu godzin i wymaga dobrej kondycji fizycznej. Fantastyczne krajobrazy rekompensują zmęczenie – Samaria jest jednym z najbardziej malowniczych wąwozów świata.
Stanowiska lęgowe żółwi Karetta są jedynymi tego rodzaju stanowiskami w całej Europie. Żółwie z tej rodziny żyją w kilku miejscach w Europie, ale poza Kretą nigdzie nie rozmnażają się w sposób naturalny. Na północno – zachodnim wybrzeżu Krety można obserwować piękne okazy tych rzadkich gadów dorastające nawet do jednego metra.
Wybierając się na Kretę warto wiedzieć, że ma ona różne oblicza zależne od pory roku. Najpiękniej jest na wyspie wiosną. Zaczyna się ona pod koniec lutego, ale najlepiej przyjechać na Kretę w kwietniu lub w maju. Cała wyspa kwitnie – dosłownie! Każda roślina zakwita – wszystkie pola, łąki, wzgórza pokryte są kwiatowymi kolorowymi dywanami, które cudownie pachną i przyciągają miliony pszczół. Latem na wyspie jest bardzo sucho i gorąco. W ciągu dnia temperatury nie spadają poniżej trzydziestu stopni. Przyjemny jest pobyt na wyspie jesienią – w październiku i listopadzie, gdy u nas szaruga i pierwsze przymrozki, na Krecie jest piękna, słoneczna pogoda sprzyjająca opalaniu się i kąpielom morskim.
Kreta jest miejscem przyciągającym miłośników historii Greckiej. Tu w okolicach Heraklionu – stolicy wyspy, odkryto ruiny pałacu króla Minosa. Pałac wyposażony w niezwykle cenne przedmioty wykonane z ceramiki i szlachetnych metali zachwyca swoim kunsztem architektonicznym i zdobniczym. Cenna biżuteria i ceramika z okresu kultury minojskiej udostępniona jest zwiedzającym w Muzeum Archeologicznym w Heraklionie – każdy odwiedzający Kretę powinien tę wystawę obejrzeć.
Podczas pobytu na wyspie warto zorganizować wycieczkę wypożyczonym samochodem i odwiedzić małe miejscowości położone wysoko w górach, często daleko od szlaków turystycznych i gwarnych kurortów. Tam często można zwiedzać zabytki ale przede wszystkim można spotkać niezwykłych mieszkańców wyspy i zaznać ich gościnności.

www.weuropie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]