Krwawienie z odbytu - przyczyny

Krwawienie z odbytu to alarmujący sygnał, że w organizmie dzieje się coś bardzo niedobrego. Nigdy nie można go bagatelizować Krew z odbytu w najlepszym wypadku może oznaczać hemoroidy. Bardziej pesymistyczne scenariusze zakładają, że przyczyną może być zapalenie jelit, powstanie szczeliny odbytu, występowanie polipów lub rak jelita grubego.
Krew z odbytu – przyczyny mogą być różne, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.
Najczęściej przyczyną krwawienia są hemoroidy. Są to żylaki odbytu, charakteryzujące się dolegliwościami bólowymi i świądem, a także występowaniem jasnej świeżej krwi na papierze toaletowym lub bieliźnie.
Innym powodem krwawienia może być wystąpienie szczeliny odbytu – wąskiego i długiego pęknięcia błony śluzowej końcowego odcinka kanału odbytu. Schorzenie objawia się piekącym, ostrym, kłującym bólem i krwawieniem. Może pojawić się świąd.
Obecność świeżej krwi na papierze toaletowym, to dowód na występowanie któregoś z tych dwóch schorzeń. Jeśli krew jest ciemna, wymieszana z kałem i tworzy skrzepy, przyczyną jest najpewniej schorzenie jelita grubego lub cienkiego.
Przyczyną krwawienia mogą być też polipy znajdujące się w jelicie grubym. Powstają, kiedy śluzówka ulega uwypukleniu do światła jelita. Zazwyczaj nie powodują większych dolegliwości, ból powodowany przez polipy przypomina bóle związane z zapaleniem pęcherza, lub bóle menstruacyjne.
Najgroźniejszą przyczyną krwawienia z odbytu może być rak jelita grubego, diagnozowany najczęściej u pacjentów po 50 roku życia. Wystąpienie krwawienia świadczy o bardzo zaawansowanym stadium choroby. Zazwyczaj towarzyszą mu też inne objawy, jak zmiana regularności wypróżnień, biegunki połączone z wydalaniem gazów, nudności, wymioty, chudnięcie, osłabienie sprawności czy dolegliwości bólowe w dolnych częściach pleców. W szczególnych przypadkach przyczyną krwawienia z odbytu mogą być też choroby pasożytnicze.
Krew z odbytu może mieć różne przyczyny, zawsze jest jednak sygnałem poważnych procesów chorobowych zachodzących w organizmie i wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem.

www.hemoroidy24.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]