Męski wyjazd, tylko z kolegami, to forma odpoczynku, która Ci się należy – czyli wypad za miasto, na dwa dni w beztroskim nastroju, z wolną głową. Zawsze są argumenty „za” i „przeciw” – jak przy każdej decyzji, która zaraz będzie wymagała podjęcia działań organizacyjnych i planowania. Jeśli jednak znajdziesz miejsce, gdzie jest wszystko, czego potrzebujesz, przygotowanie się będzie tylko przyjemnością.

Ma być fajnie, prawda?

Oto najważniejsze kryterium. Okazuje się, że najlepiej człowiek odpoczywa z dala od zgiełku, w miejscu, gdzie jest czysto i można oddychać świeżym powietrzem. Zatem: kierunek – góry! Miasto? Nie! nie miasto! Adres? Kasina Wielka! Jedna z najbardziej lubianych wsi, wśród tych położonych na terenach górskich. Leży w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim. Jest to miejscowość  słynąca z  otaczających ją Beskidów Zachodnich (Beskidu Wyspowego) i z tego, że stąd pochodzi Justyna Kowalczyk. Rekomendują ją piękni ludzie i wyjątkowa przyroda. A to tylko godzina drogi z Krakowa. I co dalej?

Gdzie spać

Niezależnie od tego, czy mamy zimę, czy lato, warto zajrzeć na stronę freeskihotele.pl, ponieważ jest to baza noclegowa polecanych, sprawdzonych, dobrze zaopatrzonych miejsc. Dodatkowo, wybierając jeden z noclegów freeski, zimą  można skorzystać z darmowych karnetów na stok Kasina SKI, gdzie trasy narciarskie prowadzą ze szczytu Śnieżnicy. Są profesjonalnie przygotowane, nocą oświetlone. Latem zaś, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę  pole namiotowe we wspomnianej  Kasina SKI – bo tuż pod lasem do dyspozycji jest przestrzeń, w której można się zaszyć, choć znajduje się bardzo blisko całej infrastruktury stacji. Wypad pod namioty to bardzo kusząca propozycja na męski wyjazd. Wtedy rzeczywiście weekend nabierze charakteru przygody.

Co jeść

Jeśli jesteś w Kasinie, musisz skorzystać z kulinarnego zaproszenia karczmy. Znajduje  się  ona na terenie stacji Kasina SKI. Można zjeść tam smaczne, regionalne dania – na świeżym powietrzu lub w wewnątrz przy oknie z widokiem na góry. Warto zapoznać się  też z ich ofertą cateringową.

Apartamenty Stacja Kasina, www.stacjakasina.pl

Co robić

Przede wszystkim pokonać swoje spięcie, stres i rutynę. A dokładnie – gdzie i jak?

Po pierwsze, oddać się szaleństwu rowerowych ekstremalnych zjazdów! Nie można być w Kasinie i nie skorzystać z oferty największego parku rowerowego w Polsce: Bike Park Kasina. To przyjemność i wyzwanie. Niektóre trasy, biegnące po zboczach góry Śnieżnica, są bowiem bardzo wymagające, narzucają szybkie tempo, pozwalają osiągnąć wysokie prędkości i duże wysokości skoków, każą natychmiast reagować na przeszkody. Nie wszystkie trasy, aż tak podnoszą poziom adrenaliny. Łącznie jest ich dziewięć i niektóre są wyprofilowane łagodniej, dając po prostu mnóstwo frajdy z jazdy lasem, wśród unikalnej przyrody i zaskakującego ukształtowania terenu. Można przetestować wszystkie, zwłaszcza, że nowoczesny wyciąg kanapowy, który pozwala znaleźć się na górze kolarzowi wraz ze sprzętem, jest bardzo szybki. Jeśli nie macie własnego roweru czy oporządzenia, na miejscu można je wypożyczyć lub zakupić.

Po drugie, może warto pokonać kilkadziesiąt kilometrów pieszo, z plecakiem? Szlaki w Kasinie i okolicach są dość łagodne. Można więc śmiało maszerować, rozmawiać, śmiać się, dyskutować, a jednocześnie rozprostować zastane kręgosłup i nogi. Jeśli macie taką ochotę, polecam dojechać do Myślenic i wrócić do Kasiny Wielkiej, między innymi, przez Czarne Błoto, Krowią Górę, Grodzisko, Książą Górę, Małe Pole, Przełęcz Wierzbanowską, Dzielec. To urozmaicony, ciekawy szlak, liczący około trzydzieści kilometrów. Jeśli zaś tylko zależy wam na wejściu nieco wyżej – ale krótkim, polecam szlak sześciokilometrowy: Kasina Wielka – Schronisko pod Śnieżnicą – Śnieżnica – Kasina Wielka.

Po trzecie, może chcielibyście pokonać… np. lęk wysokości – albo po prostu zaszaleć i… polecieć? Jest taka możliwość. Ze szczytu Śnieżnicy startują paralotnie. Pod okiem i w towarzystwie instruktorów można wzbić się nad Kasinę. Widok zapiera dech w piersiach!

Po czwarte, w Kasinie możesz przenieść się w czasie. W oddalonej o około 30 km Chabówce znajduje się muzeum, powstałe na terenie dziewiętnastowiecznej byłej parowozowni. Jest to wielka atrakcja dla miłośników kolei! W okresie wakacyjnym możesz pojechać tam z Kasiny (i wrócić) Pociągiem Retro.

Po piąte, zainteresowani jedynie biwakowaniem, leniuchowaniem, rozmowami z kolegami do białego rana – będą tu mieli idealne warunki. Tylko Wy, chłodne napoje i góry – strażnicy męskich tajemnic i spraw.

Po piąte…, szóste… i tak dalej – dopiszesz sam. Odkrywaj to miejsce z kolegami w różnych porach roku, w różnych momentach twojego życia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]