Defibrylatory AED to małe, przenośne aparaty stosowane do reanimacji osób, u których doszło do zatrzymania pracy serca na ulicy. Warto wiedzieć, że defibrylacja może być jedynym sposobem na uratowanie życia komuś, u kogo wystąpiły poważne zaburzenia w układzie krążenia. Warto mieć podstawową wiedzę z zakresu ratownictwa medycznego z użyciem defibrylatora, by w razie potrzeby pomóc osobie, która zasłabnie przy nas.
Skąd wziąć defibrylatory?
Defibrylatory w Polsce można znaleźć przede wszystkim w dużych miastach. Ulokowane są głównie w takich miejscach, w których regularnie przebywa bardzo dużo ludzi, a więc na przykład na lotniskach i dworcach kolejowych, w centrach handlowych, w schroniskach górskich. Przykładowo, Warszawa ma obecnie 160 defibrylatorów, Kraków 69, Katowice 56, Bydgoszcz 42. Po 3 urządzenia można też znaleźć m.in. w Balicach czy Jeleniej Górze.
Jak używać defibrylatorów?
Defibrylatory ME PAD są automatyczne lub w połowie automatyczne, dzięki czemu nawet osoba niemająca dużej wiedzy o reanimacji jest w stanie uratować komuś życie. Defibrylator po włączeniu wydaje konkretne polecenia, do których należy się zastosować. Po uruchomieniu urządzenia należy przykleić do ciała pacjenta dwie elektrody. Defibrylatory od tego momentu powinny działać już same, choć jeśli są półautomatyczne, to po prostu informują o zatrzymaniu pracy serca i konieczności użycia defibrylacji. Wówczas wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, a aparat rozpocznie wyładowanie energii w celu pobudzenia pracy serca. Defibrylatory ME PAD są wyjątkowo wytrzymałe, dzięki czemu po jednorazowym naładowaniu pozostają w stanie czuwania przez 5 lat lub ich bateria wystarcza na 200 użyć.
Warto wiedzieć, że defibrylatory automatyczne nie wymagają wciśnięcia przycisku prowadzącego do wyładowania. Urządzenie natychmiast po podłączeniu zaczyna badać pracę serca i jeśli jej nie wykryje, wówczas aparat samodzielnie przystępuje do reanimacji. Dlatego właśnie bez problemu poradzą sobie z nim osoby w różnym wieku. Oczywiście niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z aparatem automatycznym czy półautomatycznym, należy wezwać pomoc i poczekać przy osobie poszkodowanej do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Defibrylatory ME PAD przeprowadzają zapisy wszystkich wykonanych akcji, dzięki czemu można później odtworzyć przebieg całego wydarzenia (co może być przydatne dla ratowników medycznych, którzy przejmują reanimację bezpośrednio po przechodniu).
Kiedy używać defibrylatorów AED?
Gdy zauważysz osobę nieprzytomną, rozpocznij standardowy schemat BLS (Basic Life Support), czyli po prostu podstawowe zabiegi resuscytacyjne. Początkowo trzeba spróbować nawiązać jakikolwiek kontakt z osobą leżącą, jeśli nie reaguje na pytania, należy zawołać o pomoc i udrożnić drogi oddechowe. Następnie trzeba podłączyć defibrylator i poczekać, aż zbada pracę serca. Jeśli urządzenie stwierdzi zatrzymanie pracy serca i rozpocznie wyładowanie, to bezpośrednio po nim należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową w schemacie 30 uciśnięć i 2 oddechy ratownicze. Jeśli defibrylator poinformuje, że nie ma potrzeby wyładowania energii, wówczas należy przejść od razu do resuscytacji. Kontynuujemy ją do czasu, aż na miejsce przyjadą ratownicy medyczni.
Dlaczego u osób nieprzytomnych może zajść potrzeba użycia defibrylatorów? Ponieważ najczęstszą przyczyną utraty świadomości jest zatrzymanie krążenia. Inaczej mówiąc, ustaje praca serca, a wówczas jedynym sposobem na przywrócenie krążenia pozostaje defibrylacja. Do nagłego zatrzymania krążenia może dojść z różnych powodów, najczęściej jednak wymienia się zawał serca, zator tętnicy płucnej, migotanie komór i częstoskurcz. Objawami zatrzymania krążenia jest przede wszystkim brak oddechu. W takiej sytuacji działania trzeba podjąć natychmiast, ponieważ już po 4 minutach dochodzi do niedotlenienia, co prowadzi do nieodwracalnych zmian w organizmie. Jeśli działania resuscytacyjne nie zostaną podjęte natychmiast po utracie przytomności, u poszkodowanego będzie można z czasem zauważyć sinicę lub bardzo szerokie źrenice, które w żaden sposób nie reagują na światło. Jest to zwykle ostatnio moment na podjęcie działań ratunkowych.
Podsumowując, nie należy obawiać się używania defibrylatorów AED. Są one zaprogramowane tak, że będą wydawać polecenia do samego przyjazdu pogotowia ratunkowego, dzięki czemu każdy powinien poradzić sobie z udzielaniem pierwszej pomocy. Warto jedynie pamiętać o tym, że jeśli urządzenie nie zaleca włączenia defibrylacji, wówczas trzeba prowadzić wyłącznie resuscytację krążeniowo-oddechową. Niepotrzebne wyładowanie energii mogłoby tylko zaszkodzić poszkodowanemu.
Autor: Pozycjoneria Mariusz Zakrzewski. Artykuł „Najszybszy sposób na reanimację. Sprawdź niezawodne urządzenie, które uratowały już wielu ludzi!” został stworzony w oparciu o materiały dt. defibrylatorów uzyskanych od właściciela sklepu medycznego Kredos.pl