nerki
fot. pixabay.com

Dolegliwości ze strony nerek niemal wszystkich napawają poważnymi obawami i słusznie, ponieważ mogą sygnalizować poważne choroby. Największy jednak problem stanowi rozpoznanie, czy ból, który odczuwamy faktycznie pochodzi od nerek? Jak zatem rozpoznać ból nerek i o czym może on świadczyć?  

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/bol-nerek-czego-objawem-nalezy-odwiedzic-nefrologa/

Jak rozpoznać ból nerek? 

Ból nerek zazwyczaj odczuwany jest w okolicach lędźwi, a więc u dołu pleców po obu stronach kręgosłupa. Promieniuje również w okolice brzucha. Często trudno nam jest jednoznacznie stwierdzić, czy ból ten pochodzi od nerek. Jeśli towarzysza mu inne objawy ze strony układu moczowego, prawdopodobieństwo, że to nerki, wzrasta. Tymi objawami towarzyszącymi może być ból i pieczenie podczas oddawania moczu, częstomocz, uczucie parcia na pęcherz lub tez zmiany w moczu, na przykład krwiomocz. Jeśli jednak odczuwamy sam ból bez dodatkowych dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem specjalista, który zweryfikuje, czy jego źródłem są nerki i podejmie stosowne leczenie

Jakie mogą być przyczyny bólu nerek?

Ból nerek spowodowany jest najczęściej chorobą. W większości wypadków jest nią zapalenie nerek, które przybiera postać kłębuszkowego zapalenia nerek, śródmiąższowego zapalenia nerek i odmiedniczkowego zapalenia nerek. Wywołują je wirusy, bakterie lub są skutkami ubocznymi przyjmowanych leków.

Ból nerek może być spowodowany również innymi niż zakażenie przyczynami. Towarzyszy on kolce nerkowej, wodonerczu, torbieli nerkowej. Najpoważniejsza chorobą, o której może świadczyć ból nerek jest nowotwór. Najczęściej chorują na niego mężczyźni po 45 roku życia. 

W przeciwieństwie do dorosłym, wiele chorób nerek nie objawia się u dzieci ich bólem. Nie dają one charakterystycznych objawów jak u starszych, w związku z czym są wykrywane na późnym stadium, gdzie dochodzi zazwyczaj do poważnego uszkodzenia nerek. W większości przypadków wiąże się to z koniecznością przeszczepu. Właście z tego względu profilaktyka chorób nerek u dzieci ma tak kolosalne znaczenie. Polega ona na regularnym badaniu moczu oraz pomiarach ciśnienia tętniczego. 

Przeczytaj też: http://tekstyle.pl/jak-dbac-o-stawy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]