Czy w swoim domu masz kota lub planujesz kupić sobie takiego pupila? Dowiedz się najważniejszych rzeczy, jakie powinieneś wiedzieć o żywieniu kotów. O wielu z nich być może usłyszysz pierwszy raz.
Zobacz też: http://www.psfs.pl/jak-karmic-kota/
Koty i produkty mięsne
Jednym z najczęstszych obrazów, jakie mamy w głowie i dotyczą one kotów, są związane z ich żywieniem. To obraz kotka, który pije mleko ze swojej miseczki. Tutaj właśnie pojawia się pierwsza kwestia jeśli chodzi o zasady żywienia tych zwierząt. Otóż koty są z natury zwierzętami, które nie mogą zrezygnować z mięsa (nawet jeśli ich opiekun jest weganinem lub wegetarianinem). Wynika to z faktu, że koty z natury są zoofagami, a to oznacza – mięsożercami. Układ pokarmowy i trawienny kotów oraz ich cała anatomia jest stworzona do przyswojenia mięsa i czerpania z niego niezbędnych składników do rozwoju.
Dlaczego kot powinien jeść mięso?
Fakt, że koty są zoofagami (mięsożercami) może nie być wystarczający dla wielu opiekunów tych zwierząt. Dlatego warto przyjrzeć się głębiej temu tematowi. Otóż w czasie ewolucji, koty zmieniły funkcjonowanie swojego układu pokarmowego. Nie jest powiedziane, że pokarmy roślinne wpływają na nie negatywnie – koty mogą takie jeść, ale ich żywienie nie może się na nich opierać. Mięso w żywieniu kotów jest ważne, ponieważ na drodze ewolucji przestały one wytwarzać enzymy tauryny i lizyny – muszą je zatem dostarczyć w pożywieniu. A te znajdują się właśnie w mięsie.
Zwróć uwagę na to, co je twój kot
Kupując karmę dla twojego kota koniecznie przeczytaj, jaki ma ona skład. Często nazwa produktu na etykiecie nie idzie w parze z tym, co produkt zawiera w rzeczywistości. Wiele karm dla kotów zawiera bardzo dużą ilość zboża, które traktowane są jako wypełniacze. Zwróć uwagę, aby nie stanowiły one większości produktu, a tylko dodatek, niewielką część.
Mleko powinny i mogą pić jedynie małe koty, które nie mają enzymów niezbędnych do trawienia mięsa, a wydzielają enzym laktaza, który pozwala trawić mleko. Natomiast wraz ze wzrostem i dojrzewaniem kotów, enzym laktaza zanika, a mleko może okazać się dla kota wręcz szkodliwe.
Wsypując pokarm do miski twojego kota zadbaj o to, aby był on bezpieczny i dostarczał wszelkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.
Przeczytaj też: http://tekstyle.pl/zasady-pisania-eseju/