alkoholizm

Uzależnienie od alkoholu jest poważnym problemem, zazwyczaj jest ciężkie do wyleczenia oraz wymaga bardzo silnej woli osoby uzależnionej. Alkoholizm wpływa na życie alkoholika oraz jego najbliższych, może powodować problemy rodzinne i zawodowe. Uzależniony traci kontrolę nad swoim życiem oraz możliwość logicznego myślenia. Dba o kontakty z ludźmi, którzy pozwalają mu spożywać alkohol lub dołączają do wspólnego picia.

Alkoholicy mają także tendencję do manipulowania ludźmi, którzy nie piją alkoholu. Wykorzystują ich, żeby zdobyć pieniądze na alkohol bądź zapewnić sobie alibi. Jak wiadomo, alkoholizm wpływa nie tylko na psychikę uzależnionego, ale także niszczy jego zdrowie. U osób nadużywających alkoholu często występują zniszczenia wątroby. Wątroba jest największym miąższowym narządem człowieka, jej główne funkcje to detoksykacja, regulacja poziomu glukozy, magazynowanie minerałów i witamin oraz metabolizm wielu substancji (np. leków, hormonów).

Uszkodzenia wątroby związane z alkoholizmem

Wątroba jest narządem biorącym główny udział w eliminacji alkoholu z krążenia. Długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi do alkoholowego uszkodzenia wątroby. Zmiany w tym narządzie zachodzą stopniowo i mogą przekształcić się w stłuszczenie wątroby, zapalnie wątroby oraz marskość wątroby. Objawy chorej wątroby u alkoholika to nudności, wymioty, osłabienie, symptomy sugerujące grypę (ból mięśni oraz stany podgorączkowe). Może też wystąpić żółtaczka.

Objawy marskości wątroby zwykle występują, kiedy choroba jest już zaawansowana. Z czasem pojawiają się objawy związane z jej uszkodzeniem i nieprawidłowym działaniem, tak zwanej. przebudowy marskiej i zaburzonym krążeniem krwi w obrębie jamy brzusznej związanym z nadciśnieniem wrotnym.

Choroba objawia się głównie wodobrzuszem czyli nagromadzeniem płynu w jamie brzusznej, obrzękami, pajączkami naskórnymi, obniżeniem libido oraz wystąpieniem przepuklin związanych z powiększaniem się obwodem brzucha. Zdarza się również powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn czy nietypowe dla danej płci owłosienie. U kobiet zdarza się zaburzenie miesiączkowania, spowodowane zaburzoną gospodarką hormonalną. Alkoholowa marskość to stan, w którym prawidłowe komórki wątroby zostały zastąpione przez tkankę bliznowatą. Zgodnie ze statystykami, mniej więcej u 1 na 10 osób nadużywających alkoholu dochodzi do marskości wątroby. Nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak samoistne bakteryjne zapalenie otrzewnej, krwawienia z żylaków przełyku i/lub wpustu żołądka, hipersplenizm (zwiększona aktywność śledziony) bądź pierwotny rak wątroby.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]