Sport na świeżym powietrzu to nie tylko sposób na doskonałą kondycję, ale także świetna recepta na relaks. Jedną z najchętniej wybieranych form aktywności jest bieganie, które zdobywa rzesze fanów w każdym wieku. Biegają dzieci, dorośli, osoby w dojrzałym wieku, a nawet seniorzy. Dołączając do rosnącej z dnia na dzień grupy miłośników biegania, pamiętajmy, że powinniśmy zadbać nie tylko o odpowiednie buty i strój, ale także o kilka dodatkowych akcesoriów, wśród których szczególne znaczenie posiadają okulary sportowe.
Ochrona dla oczu
Okulary do biegania to podstawowy element ekwipunku każdego biegacza. Filtry i odpowiednia struktura szkieł skutecznie chronią nasz wzrok przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, sprawiając jednocześnie, że nawet po całym dniu spędzonym na słońcu nasze oczy nie są zmęczone. Dzięki okularom eliminujemy także ryzyko wystąpienia swędzenia, pieczenia czy łzawienia spowodowanego wystawieniem narządu wzroku na działanie czynników zewnętrznych. Nie zapominajmy jednak, że szkła chronią nasze oczy również przed uszkodzeniami mechanicznymi – pyłem, piaskiem, drobinami zanieczyszczeń, czy owadami.
Soczewki do zadań specjalnych
Wybierając okulary do biegania należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj szkieł. Dziś powoli odchodzą do lamusa plastikowe soczewki, które mimo swojej lekkości, były słabo odporne na zniszczenia. Doskonałą alternatywę dla plastiku stanowi poliwęglan i trivex – tworzywa niezwykle odporne na uszkodzenia i zarysowania, a przy tym bardzo lekkie, dzięki czemu nie są przyczyną ucisków i otarć powodujących dyskomfort podczas aktywności. Pamiętajmy jednocześnie, że każde okulary sportowe powinny być wyposażone w filtr UV chroniący przed działaniem wszystkich rodzajów promieniowania UVA, UVB i UVC. Przyciemniane szkła pozbawione filtrów spowodują rozszerzanie źrenicy i wnikanie szkodliwych promieni UV, przez co mogą prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia siatkówki oraz soczewki. Wysokiej jakości okulary do biegania muszą ponadto być pokryte warstwą odporną na parowanie i zarysowania. Z kolei funkcja polaryzacyjna sprawdzi się podczas biegania w bardzo słoneczne dni. Soczewki polaryzacyjne zwiększą kontrast oraz zdolność widzenia barw i jednocześnie wyeliminują drażniące nasze oczy odblaski powstające szczególnie na gładkich, jasnych powierzchniach (mokry asfalt, tafla wody, śnieg). Zwróćmy również uwagę na wielkość szkieł, które powinny chronić nie tylko nasze oczy, ale również powierzchnię wokół nich, dzięki czemu zapewnią nam jeszcze lepszą ochronę i większy komfort.
W doskonałej oprawie
Decydując się na określony model okularów sportowych nie zapominajmy o oprawkach. Wykonane z odpornych i trwałych materiałów sprawią, że będziemy cieszyć się naszą inwestycją przez wiele lat. Oprawki do okularów sportowych powinny być przede wszystkim lekkie i elastyczne. Świetnie w tej kwestii sprawdzą się tworzywa takie jak grylamid czy optyl, których dodatkową zaletą jest antyalergiczność. Kluczową rolę odgrywa odpowiednie dopasowanie oprawek tak, aby nie powodowały ucisków w okolicach nosa, czy uszu. Muszą też gwarantować maksymalną stabilność – przed wypróbowaniem naszych nowych okularów w terenie, warto przetestować je w domu, wykonując kilka podskoków i skłonów. Wiele modeli okularów posiada oprawki z noskami pokrytymi warstwą gumy oraz specjalnie wyprofilowanymi zausznikami, dzięki czemu sprawdzą się w każdych warunkach. Podpowiadamy, że dla osób, które przymierzają się do zakupu szkieł w różnych kolorach idealnym rozwiązaniem okażą się oprawki dające możliwość wymiany soczewek w zależności od warunków panujących na zewnątrz i indywidualnych preferencji właściciela.
Kolorowy zawrót głowy
Skoro mowa o wymianie soczewek w okularach, przyjrzyjmy się ich kolorom, najchętniej wykorzystywanym przez biegaczy:
- szkła brązowe – idealne na słoneczne dni. Dzięki efektowi kontrastu gwarantują świetną widoczność, zabezpieczając jednocześnie przed przemęczaniem się narządu wzroku.
- szkła bursztynowe – doskonale sprawdzają się podczas pochmurnych dni. Nie ograniczają widoczności, gwarantują odpowiedni kontrast, co sprawia, że nasze oczy nie są zmęczone.
- szkła szare – ich podstawową zaletą jest neutralność. Idealnie odzwierciedlają rzeczywisty obraz, nie zniekształcają barw i gwarantują doskonały kontrast.
- szkła niebieskie i zielone – podkreślają żółtą barwę. Są niezastąpione w warunkach zmiennego oświetlenia (np. podczas zmieniających się warunków atmosferycznych). Ale uwaga! Zielone soczewki uniemożliwiają prawidłowy odczyt sygnalizacji świetlnej, przez co nie nadają się dla osób biegających w miejskiej dżungli.
- szkła żółte – poprawiają widoczność po zapadnięciu zmroku i w warunkach dużego zachmurzenia.
- szkła różowe – niezastąpione podczas pochmurnych dni. Zwiększając kontrast widzenia, sprawiają, że nawet przy bardzo słabym oświetleniu nasz wzrok nie męczy się, a obraz pozostaje wyrazisty.